«Διπλό» επί του Αστέρα με... buzzer-beater για τον Ακράτητο! (pics)

Η ομάδα της Ακροποταμιάς πήρε ένα σπουδαίο «διπλό» απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα, με τον Σμύρη να διαμορφώνει το 1-2 στις καθυστερήσεις.

Μετά από τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 15', με τον Φάκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ να αναγκάζει τον Ζιώβα να αποκρούσει σε κόρνερ, από το οποίο ο Κοσμάς είχε μία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι που πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 25ο λεπτό, ο Ακράτητος κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν από λάθος στην άμυνα, ο Ρίζος έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τους αμυντικούς, για να καταλήξει στο δεύτερο δοκάρι στον Παπανδρέου που από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι παίχτες της Ακροποταμιάς είχαν στη συνέχεια και δοκάρι με τον Φάκο έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, με τους γηπεδούχους όσες φορές έφτασαν κοντά στα αντίπαλα καρέ να μην μπορούν να βρουν τη σωστή τελική πάσα για να νικήσουν τον Αλεξίου, πέρα από μία μακρινή εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα που κατάφερε να αποκρούσει με διπλή προσπάθεια.

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, με τον Αστέρα να απειλεί σε δύο περιπτώσεις με τον Γιώργο Πανέτα, ο οποίος αρχικά από εκτέλεση φάουλ του Κρεμίδα δεν βρήκε γεμάτα τη μπάλα που πέρασε δίπλα από την αντίπαλη εστία, ενώ λίγο αργότερα από γύρισμα του Τσώλα, το γυριστό πλασέ από το ύψος του πέναλτι κατέληξε στην αγκαλιά του Αλεξίου. Τελικά, ο Γιώργος Πανέτας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 74ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κυκλοφορία, ο Κρεμίδας άνοιξε αριστερά στον Συγίζη που σέντραρε με τη μία και ο υψηλόσωμος σέντερ φορ του Αστέρα με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Αλεξίου, που παρά την προσπάθεια του δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ και το 1-1. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ακράτητος απείλησε για πρώτη φορά ουσιαστικά στο β' ημίχρονο, όταν από τσαφ αμυντικού, ο Καλεύρας βγήκε απέναντι από τον Ζιώβα, όμως πλάσαρε άουτ. Στο 89' ο Καλεύρας που ήταν από τους διακριθέντες της Ακροποταμιάς, λίγο έλειψε να αποδειχθεί μοιραίος για την ομάδα του, όταν έστειλε τη μπάλα δίπλα από το παραθυράκι σε εκτέλεση πέναλτι, το οποίο έκανε έπειτα από άτσαλο μαρκάρισμα ο Αλ. Πανέτας στον Πάνο. Κανείς όμως δεν είχε υπολογίσει στον Σμύρη, ο οποίος στο 94ο λεπτό, με ευθύβολο σουτ από τα 35 περίπου μέτρα νίκησε τον Ζιώβα, που αν και βρήκε τη μπάλα, αυτή κατέληξε στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1-2, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητής: Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Νίκου Θοδωρής

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν. - Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Κολιός (56' Αθανασίου), Πανέτας Αλ., Ζαρκάδας, Συγίζης, Μάης, Νίκαρης, Κρεμίδας, Τσώλας, Οικονόμου (56' Γκανιάτσας Η.), Πανέτας Γ.

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπακόλας): Αλεξίου, Κολιογιάννης, Κώστας Λ., Κοντούρης, Μπίτζος Α., Σμύρης, Καλεύρας, Φάκος (75' Κώστας Μ.), Παπανδρέου (75' Σιαπέρας), Ρίζος, Κοσμάς (53' Πάνος)