Δίκαια ήττα της Αναγέννησης στο Νέο Κεραμίδι

Δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης κόντρα στον Εθνικό Κ. Κεραμιδίου η Αναγέννηση και μοιραία ηττήθηκε με 2-0.

Την ήττα με 2-0 γνώρισε η Αναγέννηση στην έδρα του Εθνικού Ν. Κεραμιδίου, με την ομάδα μας να παρουσιάζει μέτριο αγωνιστικό πρόσωπο και να ηττάται δίκαια από την πολύ οργανωμένη και σοβαρή ομάδα των γηπεδούχων. Η Αναγέννηση δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να επιβάλει το ρυθμό της και παρά το γεγονός πως είχε ανά διαστήματα την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να παράξει ευκαιρίες, με τον Πατσιογεώργο να περνά ένα εύκολο απόγευμα. Αντίθετα, ο Εθνικός ήταν πολύ πιο αποτελεσματικός στο επιθετικό του τρίτο και εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως άνοιξε το σκορ στην πρώτη του ουσιαστικά ευκαιρία, διαχειρίστηκε το παιχνίδι, στην έδρα του και σε ένα γήπεδο που γνωρίζει καλά, και μπορούμε να πούμε πως δεν αρμόζει στο επίπεδο της ομάδας των γηπεδούχων, καθώς ο αγωνιστικός χώρος είναι σε πολύ κακή κατάσταση και δυσκόλεψε τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.

Η Αναγέννηση είχε την πρώτη τελική στο ματς, στο 2ο λεπτό, με την κεφαλιά του Παππά, μετά από σέντρα του Παπανίκου, να φεύγει άουτ, με τους γηπεδούχους απαντούν με γκολ στο 5ο λεπτό, όταν στην πρώτη τους επίσκεψη στην περιοχή της Αναγέννησης, άνοιξαν το σκορ, με το Μηλιώτη από τα αριστερά, να σεντράρει ωραία με το δεξί στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Μετάι σηκώθηκε αμαρκάριστος, και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Στη συνέχεια, η Αναγέννηση προσπάθησε να ανακάμψει και πήρε την κατοχή της μπάλας, με τον Εθνικό να απειλεί στην κόντρα επίθεση, στο 16ο λεπτό, όταν ο Κόλα σέντραρε, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στο Μηλιώτη, που σούταρε πολύ άσχημα. Ένα λεπτό αργότερα, ο Γιαλεδάκης βρήκε χώρο στον άξονα και δοκίμασε το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 22ο λεπτό, οι δύο ομάδες είχαν από μία πολύ άστοχη προσπάθεια, με τους Ζυγκερίδη και Σεχολλάρι αντίστοιχα. Στο 32ο λεπτό, οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν πολύ έξυπνα φάουλ με πάσα στην περιοχή, ο Παπαδόπουλος σούταρε προς την εστία, όμως ο εκτεθειμένος Σεχολλάρι, έκανε επαφή με την μπάλα και το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο 37ο λεπτό, ο εξαιρετικός στο πρώτο μέρος, Μηλιώτης, έκανε φοβερή προσπάθεια από αριστερά, έσπασε για το Σεχολλάρι, που σούταρε στην κίνηση, με τον Μπαλαούρα να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ με το πόδι, ενώ από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Παπαδόπουλος βρήκε χώρο, όμως σούταρε πολύ άουτ. Στο 42ο λεπτό, ο Εθνικός πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης, όταν μετά από κόρνερ του Παπαδόπουλου και πρώτη κεφαλιά του Γκιώνη, ο Χατζής, από το ίδιο σημείο που σημειώθηκε το πρώτο γκολ, έγραψε με κεφαλιά το 2-0, που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Αναγέννηση μπήκε καλύτερα, όμως ένα λάθος παραλίγο να της στοιχίσει, όταν ο Θεοδωράκης έκανε λάθος πάσα, ο Σεχολλάρι μπήκε στην περιοχή με ωραίες προσποιήσεις, όμως το σουτ του σταμάτησε με το κορμί ο Μπαλαούρας. Στη συνέχεια, η Αναγέννηση προσπάθησε και πήρε την κατοχή της μπάλας, με τον Εθνικό όμως να είναι πολύ επικίνδυνος στην κόντρα επίθεση, και να πατάει στην περιοχή σε δύο περιπτώσεις με τον Κρυεμάδι και το Σεχολλάρι να κόβονται όμως τελευταία στιγμή. Η Αναγέννηση παρά την πίεση που άσκησε στην αντίπαλη άμυνα, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 72ο λεπτό, για να επιχειρήσει κάποιο σουτ προς την αντίπαλη εστία, με τον Πλαστουργό, όμως που του στρώθηκε η μπάλα στα όρια της περιοχής, να σουτάρει άτσαλα. Η Αναγέννηση έδειχνε μεγαλύτερη διάθεση στο δεύτερο μέρος να κυκλοφορήσει την μπάλα, όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην εστία του Πατσιογεώργου με αξιώσεις, παρά μόνο στο 91ο λεπτό, όταν ο προωθημένος Λισγάρας, έπιασε δύσκολο ανάποδο ψαλίδι, όμως ο τερματοφύλακας του Εθνικού δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Στον υπολειπόμενο χρόνο δεν άλλαξε κάτι, με την ομάδα μας να μπαίνει με το αριστερό στο νέο έτος και να στρέφει την προσοχή της πλέον, στο αναβληθέν παιχνίδι με τον Πιερικό, που θα διεξαχθεί την προσεχή Τετάρτη στο Στάδιο, και στο οποίο η Αναγέννηση οφείλει να ανασυνταχθεί άμεσα και να παρουσιαστεί σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με σήμερα, αφού η βαθμολογική της θέση είναι επισφαλής, με τις ομάδες στη ζώνη του υποβιβασμού να έχουν θετικά αποτελέσματα.

Διαιτητής : Νίτσας Χρήστος (Λάρισας)  Βοηθοί : Νάκας Χρήστος (Λάρισας) - Στεργιακούλης Κων/νος (Λάρισας)  Παρατηρητής : Μποζατχίδης Πλάτων (Μακεδονίας)

Εθνικός Ν. Κεραμιδίου (Μόρας) : Πατσιογεώργος, Κόλα, Μηλιώτης (58' Μουράτη), Γκιώνης, Χατζής, Παπαδόπουλος (83' Τουλίκας Γ.), Ιντζόγλου (83' Ζουκάν), Σεχολλάρι (76' Συμεωνίδης), Κλιγγόπουλος, Μετάι (58' Κρυεμάδι), Τουλίκας Β.

Αναγέννηση Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης (46' Πλαστουργός), Θεοδωράκης, Παππάς (46' Κωνσταντίνου), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Κορομηλάς (88' Σακκάς), Κυριάκης (75' Πάνου)