Νίκη και πρόκριση του Σκουφά στους «8»

Ένα γκολ ήταν αρκετό για να χαρίσει την πρόκριση στο Σκουφά Κομποτίου απέναντι στην ΑΕΜ Μέλισσα, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης.

Ο Σκουφάς Κομποτίου ήταν αυτός που είχε την περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια του στη σημερινή αναμέτρηση στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας. Ο Σκουφάς αφού απείλησε πρώτα με ένα ψαλιδάκι του Σταμούλη και ένα δυνατό σουτ του Χρηστογιάννη, έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 31', με τον Σταμούλη να αποφεύγει τον Καλαμπόκη και με σουτ από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 43ο λεπτό, με τον Αβράμη να βρίσκει τον Σιδηρόπουλο και ο τελευταίος με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, να βλέπει τη μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαχρήστου.

Στην επανάληψη, ο Σκουφάς κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 55΄. Ο Χρηστογιάννης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά και ο Σχισμένος με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σημείωσε το 0-1. Στο 58' από κόρνερ του Χρηστογιάννη και κεφαλιά του Σχισμένου, ο Νικολάου απέκρουσε από κοντινή απόσταση σουτ του Νταλάκα, ενώ στο επόμενο λεπτό από ωραία μπαλιά του Νταλάκα, ο Δήμος είδε τη μπάλα να περνά κόρνερ. Από τη στιγμή που ο Σκουφάς δεν καθάριζε το παιχνίδι, οι γηπεδούχοι είχαν ελπίδες για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, όμως στην καλύτερη τους στιγμή, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Αλέξανδρου Κούση στο 70λεπτό, ο επιθετικός της ΑΕΜ πέφτοντας έστειλε τη μπάλα άουτ. Η τελευταία φάση του παιχνιδιού άνηκε στους φιλοξενούμενους με το Δήμο να βρίσκει τον Νταλάκα στο ύψος της περιοχής, με τον έμπειρο μεσοεπιθετικό με όμορφο πλασέ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι του Νικολάου που στη συνέχεια μπλόκαρε τη μπάλα.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Παπαμιχαήλ Αποστόλης

Παρατηρητής διαιτησίας: Φωτιάδης Σωκράτης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης): Νικολάου, Γεωργούλας (78' Βασιλείου), Καλαμπόκης, Σαγάνης, Κακοχρήστος, Αβράμης (71' Βασίλας), Τσιάτσος (85' Δράκος), Κωσταδήμας, Μανιώτης (60' Κότσιαλος), Σιδηρόπουλος, Κούσης Αλ.

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης): Παπαχρήστος, Τσιάπαλης, Σχισμένος, Θεοδωρής, Παπαγιάννης, Καλπακούλας (23' Δήμος), Χρηστογιάννης, Πέτσας, Νταλάκας, Τσίρος (78' Καζέλης), Σταμούλης (83' Κρίκας)