Δεύτερο «διπλό» και τρία στα τρία για τον Ακράτητο Ακροποταμίας

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποιεί στο πρωτάθλημα η ενισχυμένη φέτος ομάδα της Ακροποταμιάς, η οποία επιβλήθηκε σήμερα με 4-1 εκτός έδρας της νεοφώτιστης Άρτας 2013.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Πάνος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή νίκησε τον Τάτση για το 0-1. Μάλιστα, ο "ΑΑ" έφτασε και σε δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όταν στο 45ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο πολύπειρος Καλεύρας με προβολή έκανε το 0-2. Στο πρώτο μέρος, η Άρτα στην καλύτερή της στιγμή, είδε τον Τρούλλη από κοντά να αστοχεί για λίγα εκατοστά.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ και ξαναμπήκαν προσωρινά στο παιχνίδι στο 55ο λεπτό, έπειτα από πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Κουντούρης και εκτέλεσε εύστοχα ο Τρούλλης. Ο Ακράτητος ανέκτησε ξανά το προβάδισμα των δύο τερμάτων στο 78ο λεπτό, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φάκου. Ο Τρούλλης απείλησε ξανά στη συνέχεια, όμως πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι, ενώ νέο σουτ το σταμάτησε ο Αλεξίου. Τελικά, στο 83ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν μία και καλή το τρίποντο της νίκης, με τον Παπανδρέου να εκμεταλλεύεται λάθος της αντίπαλης άμυνας και με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας με αυτό τον τρόπο το τελικό 1-4.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Λάμπρου Χάρης

Άρτα 2013 (Θόδης): Τάτσης, Τσιάπαλης (63' Τσίνγκο), Γούλας, Ρώιμπας (33' Ζήσης), Σπύρου, Σταύρος (15' Θόδης), Γκούβας, Βλάχας, Μιχάλης (63' Κατσαρός), Παπαχρηστάκης, Τρούλλης

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπακόλας): Αλεξίου, Βαγγελής, Ανδρέας, Κουντούρης, Μπίτζος, Σμύρης, Παπανδρέου, Καλεύρας, Μπόνιος (65' Μηλιώνης), Φάκος, Πάνος (68' Τατσιόπουλος)