Δεύτερη σερί νίκη για το Δία

Μετά τη μεγάλη νίκη στο Κύπελλο, ο Δίας επικράτησε και στο Πρωτάθλημα, φτάνοντας στο 2-1 επί της ΑΕ Ξηροβουνίου.

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Δίας, τη δεύτερη συνεχόμενη στο Πρωτάθλημα και ανέβηκε αισθητά στο βαθμολογικό πίνακα. Η νεανική ομάδα του Αντώνη Μπεκιάρη ευτύχησε να σημειώσει δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά και να πάρει σημαντικό προβάδισμα στον αγώνα, με δράστη και στις δύο περιπτώσεις το Μούστο. Αρχικά, Στο 11ο λεπτό, ο νεαρός επιθετικός σημείωσε το 1-0 για το Δία, ενώ τρία λεπτά αργότερα με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε για δεύτερη φορά τον Ντούκα, για το 2-0. Η ΑΕΞ στο πρώτο μέρος, κατάφερε να μειώσει το σκορ πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν ο Πλατογιάννης έπειτα από πάσα του Ανυφαντή σκόραρε για το 2-1, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δίας πλησίασε στο γκολ στο 55ο λεπτό, με ωραίο σουτ του Μίκροβα να φεύγει λίγο άουτ, ενώ ο ίδιος παίκτης στο 59ο λεπτό είχε νέο σουτ που έφυγε άουτ. Στο 65' για την ΑΕΞ απείλησε ο Πλατογιάννης, όμως το σουτ του ήταν άστοχο, ενώ στο 75ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στην ισοφάριση, με τον Γκουσάιλα να βγάζει σε πρώτο χρόνο δύσκολα σουτ του Τρούλλη με τις γροθιές, ενώ στη συνέχεια της φάσης, νέο σουτ του Πλατογιάννη έβγαλε σε κόρνερ και πάλι ο Γκουσάιλα στη γωνιά του. Στο 83ο λεπτό, ο Δίας λίγο έλειψε να κλειδώσει το ματς, όμως το εξαιρετικό σουτ του Παπαστάθη έξω από την περιοχή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 89ο λεπτό, η ΑΕΞ σκόραρε σε φάουλ του Ανυφαντή από πλάγια, όμως σφυρίχτηκε φάουλ στο Γκουσάιλα και η φάση κρίνεται ως μη γενόμενη. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το ματς με παίκτη λιγότερο λόγω δεύτερης κίτρινης του Θάνου στο 90'.

Διαιτητής : Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί : Βατός Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Μπακόλας (38' λ.τρ. Μπεκιάρης), Μπούκας, Τσιώλης, Σίμος Χ., Παπαστάθης, Μίκροβας, Τσιτώνης, Μούστο (87' Βασιλάκης), Χίσο, Μπολιεράκης

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Ντούκας, Πλατογιάννης, Σαββίδης, Νούτσος (52' Σιαμέτης), Θάνος, Ανυφαντής, Μανδουραράκης, Σκανδάλης (22' λ.τρ. Ζίου - 71' Γκυζέλης), Καλεύρας, Τρούλλης, Παππάς Μ. (83' Παππάς Θ.)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.