Δεύτερη σερί χρονιά πρωταθλήτρια στο Παιδικό η ΑΕ Σελλάδων (pics)

Για δεύτερη διαδοχική χρονιά η ΑΕ Σελλάδων πανηγυρίζει την κατάκτηση του Παιδικού Πρωταθλήματος Άρτας.

Για δεύτερη σερί χρονιά η παιδική ομάδα των Σελλάδων κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ15 της ΕΠΣ Άρτας, επικρατώντας αυτή τη φορά της Δόξας με σκορ 3-1. Οι Σελλάδες στην πρώτη τους καλή φάση άνοιξαν το σκορ, όταν μόλις στο 4ο λεπτό, από εκτέλεση κόρνερ του Ντούλα, ο Χαβέλας έκανε μία πρώτη κεφάλια και στη συνέχεια ο Σιαφάκας από κοντά έκανε το 1-0. Στο 8' ο Μπουζάνης είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, για να πετύχει δεύτερο τέρμα η ΑΕΣ με τη λήξη του α' ημιχρόνου, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Πλούμπη, ο Χρήστου με ωραία κεφαλιά σημείωσε το 2-0, σε ένα πρώτο μέρος που οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Πήλιου.

Στην επανάληψη, οι παίχτες της Δόξας προσπάθησαν να μειώσουν και να ξαναμπούνε στη διεκδίκηση του τροπαίου, όμως ο Τσιρογιάννης μετά από σέντρα του Κοσσυβάκη, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κοντός με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, για να κλειδώσουν την κατάκτηση του τροπαίου οι Σελλάδες στο 57ο λεπτό, όταν από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιαφάκα κοντά στα όρια της μεγάλης περιοχής, είδε τον Τζουμανίκα με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να τον σταματά, όμως ο Κοντός που πήρε το ριμπάουντ με σκαστή κεφαλιά έγραψε το 3-0. Στο 60' από εκτέλεση φάουλ ο Τόλης πήρε την κεφαλιά, όμως ο Πήλιος μπλόκαρε τη μπάλα, ενώ στο 65' ο Τζουμανίκας νίκησε σε τετ-α-τετ τον Κοντό. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε με την συμπλήρωση των 70 λεπτών της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, ο Κοσσυβάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Διαιτητής: Μέκιος Σπύρος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Σελλάδων (Κωνσταντινίδης): Πήλιος, Ντούλας, Πλούμπης, Χρήστου, Μαρέτας, Χαβέλας Ν., Μπουζάνης, Σιαφάκας, Χαβέλας Γ., Κοντός, Μπασδέκης
αγωνίστηκαν και οι: Μαρκετάκης, Παππάς, Μπασιούκας, Τζαχρήστας, Μεμπλικάι

Δόξα Άρτας (Μπασιούκας): Τζουμανίκας, Ρίζος Δ., Τριάντος, Ρίζος Ε., Τόλης, Κολτούκης, Γκούβελος, Νούτσος, Τσιρογιάννης, Γιάννης, Κοσσυβάκης
αγωνίστηκαν και οι: Σπέντζας, Παντούλας, Καλογέρης, Σκούρας, Σερέτης