Δεύτερη σερί ευρεία νίκη για την Ανέζα (pics)

Εύκολη νίκη πέτυχε η Ανέζα, που συνέτριψε τους Φιλέλληνες Πέτα, με 7-0.

Πολύ δυνατά έχει μπει στο Πρωτάθλημα της Β' κατηγορίας η Ανέζα, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της φέτος να πρωταγωνιστήσει και να επιστρέψει στην Α' ΕΠΣΑ. Στο σημερινό ματς, συνέτριψε τους Φιλέλληνες Πέτα με 7-0, με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν δεύτερη σερί βαριά ήττα στο Πρωτάθλημα, δείχνοντας πως θέλουν ακόμα αρκετή δουλεία στο νέο τους ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 14', με το Σιώζο να σουτάρει και τον Πεπώνη να διώχνει δύσκολα, ενώ το Πέτα στο 26ο λεπτό, είχε καλή στιγμή με το Ροβίνα να μην μπορεί να στείλει την μπάλα από κοντά με κεφαλιά στα δίχτυα, μετά από φάουλ του Σφήκα. Στο 34ο λεπτό, μετά από κάθετη μπαλιά του Κώστα, ο Μακρής βγήκε απέναντι από τον Τσαμπά, όμως δε βρήκε την μπάλα και έχασε σημαντική ευκαιρία. Η Ανέζα που σε γενικές γραμμές ήταν ανώτερη, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, στο 40ο λεπτό, όταν μετά από ενέργεια του Γ. Σιώζου και φάση διαρκείας, η μπάλα έφτασε στον Άκη Παππά που σούταρε ωραία, γράφοντας το 1-0. Η Ανέζα πίεσε για δεύτερο γκολ, και στο 44ο λεπτό, είχε σημαντική στιγμή με τον Πεπώνη να νικά το Γ. Σιώζο, για να φτάσει τελικά σε δεύτερο γκολ λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν μετά από πάσα του Λ. Ρώσσιου και παρεμβολή αμυντικού, ο Άκης Παππάς, έγραψε το 2-0, σε μια φάση που ο επόπτης σήκωσε οφσάιντ, όμως ο διαιτητής πήρε τη φάση πάνω του, αφού η μπάλα κατέληξε στον Άκη Παππά από αμυντικό.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα ήταν καταιγιστική, και στο 57ο λεπτό, έφατσε στο 3-0, όταν ο Ρώσσιος έβγαλε κάθετα στον Άκη Παππά, που πλάσαρε τον Πεπώνη και πέτυχε χατ-τρικ. Στο 63ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφτασαν σε τέταρτο γκολ, όταν ο Ρούμπος μετά από ασυνεννοησία του Πεπώνη με την άμυνα έκλεψε την μπάλα και γύρισε πλάγια στο Γ. Σιώζο που σκόραρε για το 4-0. Στο 68ο λεπτό, ο Γ. Σιώζος βγήκε σε τετ α τετ με τον Πεπώνη, που το σταμάτησε, και ένα λεπτό αργότερα εκτέλεσε κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Ρούμπος με κεφαλιά, έγραψε το 5-0. Στο 75ο λεπτό, ο Πεπώνης που παρά τα γκολ που δέχτηκε έκανε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση, σταμάτησε τον Αν. Χουλιάρα σε νέο τετ α τετ, με τους Φιλέλληνες να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας το γκολ της τιμής. Στο 78ο λεπτό, ο Τάγκας σημάδεψε με κεφαλιά το δοκάρι, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Λάλος πήρε νέα κεφαλιά, που έδιωξε όμως ο Τσαμπάς. Στο 85ο λεπτό, ο Ρούμπος είχε σουτ που έφυγε μόλις άουτ, και στο επόμενο λεπτό, ο ίδιος παίκτης με σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 6-0. Ο Ρούμπος ήταν εκείνος που έκλεισε και το σκορ, πετυχαίνοντας μετά τον Παππά και εκείνος χατ- τρικ, όταν στις καθυστερήσεις με νέο δυνατό σουτ, διαμόρφωσε το τελικό 7-0, κόντρα στο Πέτα, που στο δεύτερο μέρος κατέρρευσε και δεν είχε την εικόνα του πρώτου μισού. Περισσότερα για το παιχνίδι, στο βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές που θα ακολουθήσει αργότερα.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Αλευρή Κωνσταντίνα - Μέκιος Σπύρος

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου) : Τσαμπάς, Χουλιάρας Αν., Παππάς Φ. (59' Ρούμπος), Κωτσαρίνης (65' Ντούλας), Παπανίκου (68' Δημογιάννης), Μυτικιώτης, Ρώσσιος, Σιώζος Ναπ., Σιώζος Γ., Παππάς Θ., Χουλιάρας Κ. (59' Νίκου Β.)

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Ξάνθος, Γούλας, Ευθυμίου Ε. (59' Λάλος), Γεωργής, Ροβίνας, Μπόβολος (22' Θεοχάρης), Σφήκας (79' Κώτσης), Κώστας (59' Μουσαβερές), Μακρής, Τάγκας (79' Τσιαμπάς)