Δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα (pics)

Επικράτησε εύκολα με 5-0 των Ρακούν.

Τη δεύτερη σερί εντός έδρας νίκη του πέτυχε σήμερα το πρωί ο Αστέρας Ρόκκα, επικρατώντας άνετα των Ρακούν με 5-0, αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ ωραία μπάλα, ενώ πλησίασε στον πόντο από την τετράδα, έχοντας κάνει και το ρεπό του. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίωρο δημιουργούσαν φάσεις όμως τους σταματούσαν συνεχώς τα οφσάιντ, ώσπου στο 34ο λεπτό και ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των αμυντικών να απομακρύνουν, ο Μάης που έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή, τροφοδότησε τον Μήλιο που από πλάγια θέση και απέναντι από τον Κίτσο, το νίκησε, παρά την προσπάθεια του, για το 1-0. Πριν καλά καλά συνειδητοποιήσουν οι φιλοξενούμενοι τι συνέβη, δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κρεμίδας με εξαιρετική κάθετη πάσα έβγαλε τον Υφαντή σε θέση τετ-α-τετ και αυτός με εξαιρετικό πλασέ στην απέναντι γωνία έκανε το 2-0. Στο 43ο λεπτό, ο Υφαντής και πάλι, εξ επαφής και ύστερα από σέντρα του Μήλιου, πέτυχε το 3-0, καθορίζοντας ουσιαστικά τον νικητή της αναμέτρησης.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν ένα γκολ που θα τους έδινε κάποιες ελπίδες για να πάρουν κάτι από την αναμέτρηση, όμως ο Δήμος από το ύψος του πέναλτι είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο δίπλα από την αντίπαλη εστία, ενώ από φάουλ του Μαρκοστάμου, ο Μερκάι με κοντινή κεφαλιά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζιώβα. Οι γηπεδούχοι που είχαν μία καλή στιγμή με τον Χρ. Γκανιάτσα που σούταρε πάνω στον Κίτσο από καλή θέση, πέτυχαν και τέταρτο τέρμα στο 73ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου και προσωρινή απομάκρυνση των αμυντικών, ο Δήμος με γυριστό σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, και στη συνέχεια ο Κρεμίδας που πήρε το ριμπάουντ στα όρια της μεγάλης περιοχής, με εξαιρετικό σουτ έγραψε το 4-0. Στο 82ο λεπτό, ο Κρεμίδας με ακόμη μία όμορφη κάθετη πάσα, από τις πολλές που έβγαλε στο παιχνίδι, βρήκε τον Γιώργο Πανέτα που με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Κίτσο για το 5-0, σκοράροντας για 5ο σερί ματς με τη φανέλα του Αστέρα! Μάλιστα λίγο αργότερα από νέα συνεργασία των δύο παιχτών, ο Γ. Πανέτας από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε ελάχιστα άουτ, χάνοντας την ευκαιρία για ένα δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση που έληξε 5-0, καθώς και για τα Ρακούν ο Μαρκοστάμος δεν κατάφερε να νικήσει τον Ζιώβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Διαιτητής: Διονύσης Δημήτρης  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Αλευρή Κωνσταντίνα

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.-Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Αθανασίου (63' Κολιός), Δήμος Λ., Ζαρκάδας, Συγίζης, Νίκαρης (63' Τσιρογιάννης), Μάης, Κρεμίδας, Υφαντής (55' Πανέτας Γ.), Οικονόμου (55' Γκανιάτσας Χ.), Μήλιος

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Κίτσος, Μπούκας, Μερκάι, Κοντογιάννης (88' Κοσσυβάκης), Τσαμπούλας, Τσιρώνης, Καρέζος (63' Ζαχάρης), Δήμος Π. (88' Μουσαβέρες), Πλιάτσικας (63' Μαρκοστάμος), Σιαμαντάς (23' λ.τρ. Αγόρος), Ράικος