Ισοπαλία για Ολυμπιάδα και Ακράτητο στο φινάλε!

Σε ένα ματς με αρκετές φάσεις, Ολυμπιάδα και Ακράτητος μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς, μένοντας στο 1-1.

Ένα αμφίρροπο ματς διεξήχθη σήμερα στην Αγία Παρασκεύη, με την τοπική Ολυμπιάδα να υποδέχεται τον άκρως μαχητικό φέτος Ακράτητο, με τον οποίο και έμεινε στο 1-1, με τα δύο γκολ να σημειώνονται στις καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι, στο 6', με τη σέντρα-σουτ του Λιώλη να σταματά στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Καλεύρα να σουτάρει συρτά στην αγκαλιά του Λάμπρου, στο 12', για να χάσουν μεγάλη ευκαιρία τρία λεπτά μετά, όταν ο Καλεύρας έβγαλε τον Κρίκα φάτσα με το τέρμα, όμως ο Λάμπρου με δύσκολη επέμβαση με τα πόδια το σταμάτησε. Στο 34', ο δραστήριος Καλεύρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας μετά από μακρινό φάουλ, όμως το πλασέ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Καλέυρας έβγαλε τον Κρίκα τετ α τετ, και εκείνος σκόραρε, όμως ο επόπτης θεώρησε ότι ήταν οριακά εκτεθειμένος, και το γκολ ακυρώθηκε.

Η επανάληψη ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, με τον Καλεύρα να βγάζει αυτή τη φορά τετ α τετ τον Πάνο, όμως εκείνον να σουτάρει δυνατά άουτ. Η Ολυμπιάδα είχε κάποια μακρινά άστοχα σουτ, με τον Ακράτητο να χάνει νέο τετ α τετ στο 66', όταν ο Κρίκας έβγαλε ξανά τον Πάνο φάτσα με το Λάμπρου, όμως ο επιθετικός του Ακράτητου έκανε πολύ κακό τελείωμα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ στο 81', με τον Παπαγιάννη να σεντράρει στον Κούση στο δεύτερο δοκάρι, όμως την προβολή του τελευταίου να φεύγει άουτ. Η Ολυμπιάδα τελικά άνοιξε το σκορ στο 91', όταν από σέντρα του Μαλέσκου στην περιοχή, ο Τζελιλάι έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του, γύρισε το κορμί του και πέφτοντας σκόραρε ένα "σεντερφορίσιο" γκολ, για το 1-0. Ο Ακράτητος που ξεκάθαρα άξιζε ένα γκολ, έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 93', όμως ο Κώστας από κοντά μετά από παράλληλο γύρισμα δεν βρήκε την μπάλα. Η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 96ο λεπτό, καθώς η άμυνα της Ολυμπιάδας έδωσε ένα φτηνό πέναλτι στη γωνία της μεγάλης περιοχής, και ο Κοσμάς που ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε το Λάμπρου, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος) : Λάμπρου, Λιώλης, Σάνι, Λεκάνης, Παχούλας, Μαλέσκος, Ράπτης (46' Τρίφι - 89' Πανής), Σταμούλης (46' Τζελιλάι Λ.), Κούσης (76' Δήμος), Τζελιλάι, Παπαγιάννης

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπακόλας) : Τατσιόπουλος, Κοσμάς, Κολιογιάννης (70' Γρίβας), Κώστας, Κοντούρης, Ρίζος, Παπανδρέου (46' Πάνος), Σμύρης, Κρίκας (70' Μπίτζος), Ζαφείρης, Καλεύρας (87' Λέκος)

Θα ακολουθήσει αργότερα βίντεο με τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.