Δεύτερη νίκη απέναντι στον Αχιλλέα για τον ΠΑΣ Ανέζα

Τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα και μάλιστα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο πέτυχε ο ΠΑΣ Ανέζα, ο οποίος αυτή τη φορά επικράτησε εντός έδρας του Αχιλλέα Νεοχωρίου με 1-0 και ξέφυγε 5 βαθμούς από την τελευταία θέση που οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό.

Οι γηπεδούχοι που απείλησαν πρώτοι στο 5' με ένα σουτ του Παπανδρέου που πέρασε λίγο άουτ, κατάφεραν να σκοράρουν το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 19ο λεπτό, με τον Ρούμπο να περνάει κάθετα στον Παπανδρέου και αυτός με πλασέ να πετυχαίνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν στη συνέχεια την ισοφάριση, όμως ο Κωσταδήμας αστόχησε σε τετ-α-τετ, ενώ ο Ζίου προ κενού τέρματος κόπηκε τελευταία στιγμή από αμυντικό. Στο 30' ο Λεύτερης Ρώσσιος σούταρε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Κατσούλης είχε δοκάρι για τον Αχιλλέα. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την ισοφάριση όμως οι φιλοξενούμενοι την έχασαν στο 35', όταν ο Κωσταδήμας ανατράπηκε από τον Γεωργάκη και κέρδισε πέναλτι, όμως ο Βούλγαρης που ανέλαβε να το εκτελέσει νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΠΑΣ. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα της Ανέζας έχασε με τη σειρά της τριπλή ευκαιρία να πάρει σημαντικό προβάδισμα ασφαλείας στο παιχνίδι, με τον Οικονόμου να σταματά διαδοχικά Παπανδρέου, Ρούμπου και Αβδραμίδη.

Στην επανάληψη, η αναμέτρηση δεν είχε σε καμία περίπτωση τη δράση του α' μέρους, καθώς οι γηπεδούχοι έδωσαν μεγαλύτερη βαρύτητα στα μετόπισθεν, κλείνοντας τους χώρους στον Αχιλλέα που δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των αντιπάλων του, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης και την Ανέζα, μετά από περίπου τρεις μήνες, να γεύεται τη χαρά της νίκης στο ντεμπούτο του Λάζαρου Παπαγεωργίου στον πάγκο της ομάδας.

Διαιτητής: Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί: Νικολάου Βαγγέλης - Στούπας Παύλου

ΠΑΣ Ανέζα (Παπαγεωργίου): Γεωργάκης, Αβραμίδης, Μυτικιώτης, Ρούμπος Π. (79' Ζώης), Ρώσσιος Γ., Γεροκώστας (67' Παύλου Χ.), Ρώσσιος Ε., Ρούμπος Χ. (85' Παύλου Α.), Χουλιάρας Ν., Παπανδρέου, Νίκου Ε. (59' Σιόζος)

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος): Οικονόμου, Κατσούλης, Πάνος, Παππάς, Γιαννούλης, Νάσο, Βούλγαρης, Λούλο (60' Τολιάκης), Δήμου, Ζίου, Κωσταδήμας