Τρομερή ανατροπή και κορυφή για το Κλειδί με δύο γκολ του Μίγδου στις καθυστερήσεις!

Μεγάλη ανατροπή και νίκη για τον ΑΟ Κλειδίου απέναντι στον Απόλλων Γλυκορίζου, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Μίγδο, ο οποίος οδήγησε την ομάδα του στην κορυφή.

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τον Σκουφά (στραβοπάτησε στον Καλόβατο), τον οποίον αντιμετωπίζει το επόμενο Σάββατο στο Κομπότι, βρίσκεται από σήμερα η ομάδα του Κλειδίου, η οποία με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αχιλλέα Μίγδο που σκόραρε δις στις καθυστερήσεις νίκησε με 2-1 τον Απόλλων Γλυκορίζου. Ο Αχιλλέας Μίγδος συνεχίζει να εντυπωσιάζει με τις φετινές του εμφανίσεις και με την ευχέρεια του στο σκοράρισμα, καθώς αν και δεν έχει κλείσει ακόμα τα 18 του χρόνια, στην πρώτη του σεζόν στην Α' ΕΠΣΑ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην πρώτη θέση του πίνακα των σκόρερ με 20 τέρματα!

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, οι οποίοι προειδοποίησαν στο 25', όταν ο Κορέλης έσπασε στον Τομουτζόγλου, όπου από το ύψος του πέναλτι και σε κενή ουσιαστικά εστία σούταρε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Βλάχας με κάθετη πάσα έβγαλε σε θέση τετ-α-τετ τον Κορέλη που πλάσαρε σωστά για το 0-1. Και σα να μην έφτανε για το Κλειδί, η ψυχρολουσία του τέρματος που δέχθηκε, στο 33ο λεπτό, ο Πέτσας άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, καθώς αποβλήθηκε για εξύβριση αντιπάλου. Πάντως αν και με παίκτη λιγότερο οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όμως στο 32' από φάουλ του Δήμητσα, ο Βαγγέλης Μανιφάβας δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και στο 40' από νέα εκτέλεση φάουλ του Δήμητσα, η κεφαλιά του Μίγδου πέρασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό, η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε όταν ο Κώστας Τσιγαρίδας εξύβρισε πρώην συμπαίκτη του. Λίγα λεπτά αργότερα, ο ΑΟΚ απείλησε με γκολ, όμως η κεφαλιά του Στέφανου Δήμου από σέντρα του Βασιλάκη πέρασε άουτ. Στο 70' και μετά από αρκετή ώρα ο Απόλλωνας απείλησε ξανά, με τον Γρηγορίου να μην προλαβαίνει τελευταία στιγμή σέντρα του Άκη Δήμου, ο οποίος δέκα λεπτά αργότερα είχε καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Στο 82' οι γηπεδούχοι που σήμερα απειλούσαν μέσα από σέντρες και στημένα, είχαν νέα καλή στιγμή, με τον Μπόλη να μπλοκάρει κεφαλιά του Βαγγέλη Μανιφάβα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Πάνου Δήμου. Η τρομερή ανατροπή που αναφέραμε εξ' αρχής συνέβη στα λεπτά των καθυστερήσεων. Αρχικά στο 92ο λεπτό, από σέντρα του Βασιλάκη, ο Στέργιος με κεφαλιά-πάσα έσπασε στον Μίγδο που με νέα κεφαλιά έκανε το 1-1. Το τελικό 2-1 πραγματοποιήθηκε στο 94', όταν από γέμισμα του Βασιλάκη, ο Χάρος πήρε μία πρώτη κεφαλιά και ο Μίγδος που πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας με εύστοχο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Λιόλιος, Χάρος, Μανιφάβας Σ., Πέτσας, Μανιφάβας Ε., Φελέκης (82' Στέργιος), Δήμητσας (46' Βασιλάκης), Κατσαρός (82' Ρούσσας), Μίγδος, Δήμος Π., Δήμος Σ.

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπόλης, Χαϊντάρι (69' Τριαντάφυλλος), Γιώτης, Κατσιγιάννης, Γρηγορίου, Κασελούρης, Δήμος Χ., Βλάχας (82' Δεληκούρας), Τομουτζόγλου (59' Καφαλής), Κορέλης (76' Κωτσίλας), Τσιγαρίδας