Δεν τα κατάφερε στη Λευκάδα η Αμβρακία

Χάρη σε ένα γκολ του Μακρυγιάννη στο τέλος του πρώτου μέρους, ο Τηλυκράτης επικράτησε της Αμβρακίας με 1-0.

Στην έδρα του Τηλυκράτη στη Λευκάδα, που η έτερη αρτινή ομάδα προ ολίγων ημερών επικράτησε, η Αμβρακία δεν κατάφερε να φύγει με ένα θετικό αποτέλεσμα, παραμένοντας στους 12 βαθμούς και τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Στο πρώτο μέρος και εξαιτίας του βαρέος αγωνιστικού χώρου, δεν είχαμε πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Στο 44ο λεπτό ωστόσο, ο Τηλυκράτης σε μια ωραία κόντρα επίθεση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Περιστέρης βρήκε ωραία κάθετα το Μακρυγιάννη, ο οποίος απέφυγε το Βαρέλη και από πλάγια θέση πλάσαρε όμορφα πετυχαίνοντας ένα δύσκολο γκολ, και γράφοντας το 1-0.

Στην επανάληψη, η Αμβρακία προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, όμως οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου πρώτοι, όταν στο 53' ο Παπαδόπουλος μετά από ωραία προσωπική ενέργεια γύρισε στον Ορφανό, ο οποίος σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής πάνω από τα δοκάρια. Η Αμβρακία απάντησε λίγα λεπτά μετά, όμως το γύρισμα του Κωστακιώτη δε βρήκε κάποιο συμπαίκτη. Στο 65' άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, όταν ο Σιδέρης κλώτσησε αντίπαλο αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν το γκολ, και στο 80ο λεπτό είχαν τη μεγαλύτερή τους ευκαιρία στο ματς, όμως η κεφαλιά του Θεμελή από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Τάσσου πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 89ο λεπτό, ο Τηλυκράτης έμεινε, μάλιστα, με εννέα παίχτες λόγω δεύτερης κίτρινης στο Γεωργάκη, με την Αμβρακία όμως να μην μπορεί να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, και να γνωρίζει την ήττα με 1-0.

Διαιτητής : Τάσης (Ηπείρου)  Βοηθοί : Παπαλαζάρου (Ηπείρου) - Τσαντάς (Ηπείρου)

Τηλυκράτης (Παντζιαράς) : Καραγκούνης, Ιασωνίδης, Τσελάι, Μπουρδούβαλης, Βασιλείου, Πολυχρονάκης, Ορφανός, Παπαδόπουλος (63’ Κοντογιάννης), Περιστέρης (60’ Καλογερής), Μακρυγιάννης (78’ Γεωργάκης), Σιδέρης

Αμβρακία Κωστακιών (Νταλάκας) : Βαρέλης, Τάσσος, Βασίλας, Λύτος, Σιδηρόπουλος, Βερλέκης, Κωστακιώτης, Ασπροποταμίτης, Παππάς, Νταλάκας, Μπαλαδήμας (46’ Θεμελής)