Δεν τα κατάφερε κόντρα στον Αιγινιακό ο Καραϊσκάκης

Την ήττα γνώρισε στην Κατερίνη ο Καραϊσκάκης, κόντρα στον Αιγινιακό.

Δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα επιτυχημένα αποτελέσματα ο Καραϊσκάκης, φεύγοντας ηττημένος από την έδρα του Αιγινιακού, με 2-0. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με την νίκη αυτή, ξέφυγαν από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Αιγινιακός απείλησε με κεφαλιά του Σοφιάνη που έφυγε άουτ, ενώ λίγο αργότερα, ο Μέλκας είπε όχι σε σουτ του Πολύζου. Ο γκολκίπερ του Καραϊσκάκη ήταν "παρών" και στο 15', όταν και πάλι ο Σοφιάνης επιχείρησε να τον νικήσει όμως δεν τα κατάφερε. Η αρτινή ομάδα απείλησε στο ημίωρο, με σουτ του Δημητριάδη που έφυγε άουτ, για να απαντήσει ο Δωματάς, που βρήκε απέναντί του όμως για ακόμα μια φορά το Μέλκα, που παραχώρησε κόρνερ. Ο Δημητριάδης προσπάθησε για ακόμα μια φορά να σκοράρει στο 40' με απευθείας εκτέλεση φάουλ που έφυγε άουτ, για να κλείσει το ημίχρονο με ακόμα μια επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, με τον Πολύζο να σουτάρει, όμως τον πολύ καλό σήμερα, Μέλκα, να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι με ένα ωραίο σουτ του Μακρή που έφυγε λίγο άουτ στο 58ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι, που μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγωνιστικό χώρο, έφτασαν στο γκολ στο 65ο λεπτό, με το Δωματά, να νικά με ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ το Μέλκα, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του. Οι νικητές ανέβηκαν ψυχολογικά, και έψαξαν και άλλο γκολ ώστε να καθαρίσουν το παιχνίδι, με το Ζούρκο να απειλεί σε δύο περιπτώσεις, στο 70' και το 75', χωρίς όμως να βρίσκει στόχο. Από τη μεριά του ο Καραϊσκάκης, προσπαθούσε να βρει διαδρόμους και να βρει ένα γκολ που θα φέρει το ματς στα ίσα, με τους γηπεδούχους όμως να αμύνονται σωστά, και να μην επιτρέπουν στους παίχτες του Σάκη Παπαβασιλείου, να δημιουργήσουν την κλασική ευκαιρία, πέραν μιας φάσης στο 85ο λεπτό, όταν ο Γούλας έκανε ωραία προσωπική ενέργεια, και μοίρασε στον Ευαγγέλου που κόπηκε τελευταία στιγμή. Κάπως έτσι, φτάσαμε στις καθυστερήσεις, όταν ο Γκακολάρι βγήκε απέναντι από το Μέλκα, με τον γκολκίπερ του Καραϊσκάκη να τον ανατρέπει, παίρνοντας μάλιστα την άγουσα για τα αποδυτήρια με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Γιαζιτζόγλου, που ανέλαβε την εκτέλεση, νίκησε τον Καραγιαννίδη που φόρεσε τα γάντια του τερματοφύλακα, γράφοντας το τελικό 2-0, για τον Αιγινιακό.

Γκολ : Δωματάς 65', Γιαζιτζόγλου 90'+

Κίτρινες : Λιόλιος, Σοφιάνης, Πολύζος / Μακρίδης, Καραγιαννίδης

Κόκκινες : Μέλκας

Διαιτητής : Μπλούνας (Φθιώτιδας)  Βοηθοί: Τίκας (Καρδίτσας) - Παγούρας (Βοιωτίας)  4ος: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)

Αιγινιακός (Νικολαϊδης) : Τόλιος, Ανδρικόπουλος (70' Παπαδόπουλος), Βλάχος, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Γκακολάρι, Τσολακίδης, Δωματάς (81' Αντωνιάδης), Σοφιάνης, Πολύζος, Ζούρκος

Καραϊσκάκης (Παπαβασιλείου) : Μέλκας, Παπανίκου, Μακρίδης, Θεολόγου (82' Γούλας), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χούσος, Μακρής, Λουκίνας, Δημητριάδης (72' Ευαγγέλου), Κυριάκης (46' Γυφτοκώστας)