Δεν άντεξε με δέκα ο Καραϊσκάκης, ήττα με 1-0 στα Χανιά

Μια τουλάχιστον αυστηρή αποβολή του Ρουμπάγκουκα στο 27', άλλαξε το ματς, και ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε από την τοπική ομάδα με 1-0.

Δε φτάνει η προβληματική εικόνα του Καραϊσκάκη στη φετινή πολύ ιδιαίτερη σεζόν και οι πολλοί τραυματισμοί βασικών παικτών, υπάρχει και μια αντιμετώπιση από τη διαιτησία, που κάθε άλλο παρά σεβασμό εμπνέει. Έτσι και σήμερα, και ενώ η αρτινή ομάδα ήταν ανώτερη στο γήπεδο, από τα Χανιά, μια τουλάχιστον τραβηγμένη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο Ρουμπάγκουκα, στο 27', διέλυσε τα πλάνα του Γιάννη Μάγγου, που έστησε πολύ καλά την ομάδα με 3-5-2. Ο Καραϊσκάκης όπως ήταν φυσικό έμεινε από δυνάμεις στην επανάληψη και τα Χανιά χάρη σε μια κεφαλιά του Διαμαντόπουλου, πήραν τη νίκη, με 1-0. Άξια αναφοράς, η εξαιρετική παρουσία του πολύπειρου Χουάντερσον, που χρειάστηκε πολύ καιρό για να πάρει φανέλα βασικού.

Στα αγωνιστικά, ο Καραϊσκάκης μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, και στο 6' είχε ένα σουτ του Ναζίμ, με τον Κουτζαβασίλη να πέφτει και να μπλοκάρει. Στο 12ο λεπτό, ο Θεολόγου γύρισε στην περιοχή με το κεφάλι, όμως ο Δούμτσιος φάτσα με το τέρμα άφησε την μπάλα να σκάσει και έχασε την ευκαιρία. Στο 15' ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Καραϊσκάκη, όταν μετά από εξαιρετική ενέργεια του Θεολόγου, που έκοψε και μοίρασε στο Δούμτσιο και γύρισμα του τελευταίου, ο Ρούνεϊ φάτσα με τον Κουτζαβασίλη και από τη μικρή περιοχή, δεν εκτέλεσε, προσπάθησε να κοντρολάρει, του έφυγε η μπάλα και απώλεσε τεράστια ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν ένα λεπτό μετά, όμως το πλασέ του Μπραμπίγια από το πέναλτι, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Χουάντερσον. Στο 21' ο Μασένα σούταρε άσχημα από το ύψος της περιοχής, για να έρθει η φάση που άλλαξε το ματς στο 27', όταν ο Ρουμπάγκουκα δέχτηκε πολύ αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα, έπειτα και από τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, και άφησε την ομάδα του, με παίκτη λιγότερο. Κάπου εκεί, τα Χανιά άρχισαν να πιέζουν, με το Χουάντερσον όμως να έχει απάντηση τόσο σε σουτ του Μπραμπίγια, όσο και σε κεφαλιά του Διαμαντόπουλου. Σημαντικότερη φάση στο πρώτο μέρος, για τα Χανιά, ένα δυνατό σουτ του Μασένα μέσα από την περιοχή, στο 44ο λεπτό, που έβγαλε πολύ δύσκολα στην κλειστή γωνία του ο Χουάντερσον.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, και απείλησαν στο 47ο λεπτό, με το Βρεττό να κάνει το γύρισμα, και το Βασιλόγιαννη να μη βρίσκει την μπάλα με προβολή, σε κενή εστία. Στο 52ο λεπτό, ο Μασένα με κεφαλιά προς τα πίσω, απείλησε την εστία της ομάδας του, σε φάουλ του Παπανίκου, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι, ενώ ο ίδιος παίκτης με γυριστό σουτ, στη σωστή εστία αυτή τη φορά, δεν απείλησε το Χουάντερσον, που μπλόκαρε εύκολα. Στο 63ο λεπτό, ο Βασιλόγιαννης σούταρε με το αριστερό, όμως ο Χουάντερσον έδιωξε και πάλι, για να σκοράρει από θέση οφσάιντ ο Διαμαντόπουλος, σε μια φάση ως μη γενόμενη. Τελικά, ο έμπειρος γκολκίπερ νικήθηκε στο 74ο λεπτό, όταν μετά από άψογη σέντρα του Δημητριάδη, ο Διαμαντόπουλος βρήκε την μπάλα όσο έπρεπε με το κεφάλι στη μικρή περιοχή, ώστε να τη στείλει στη γωνία, για το 1-0. Στο 78ο λεπτό, ο Καμαρά σούταρε δυνατά, η μπάλα άλλαξε πορεία, και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Χουάντερσον, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Δούμτσιος έσπασε στο Ρούνεϊ, όμως το πλασέ του Καμερουνέζου, που δεν έχει βρει ακόμα δίχτυα, έκοψε σωτήρια με τάκλιν ο Καμαρά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ, χωρίς πρόβλημα, με την κούραση των παικτών του Καραϊσκάκη να είναι εμφανής, και να μην τους επιτρέπει να διεκδικήσουν περισσότερο να πάρουν κάτι από το ματς.

Γκολ : Διαμαντόπουλος 74'

Κόκκινη : Ρουμπάγκουκα

Κίτρινες : Νίκολιτς, Κάρλος, Σωτηράκος / Ρουμπάγκουκα

Χανιά (Παπαδόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Νίκολιτς (82' Ρέντζας), Ανδρέου, Σωτηράκος (46' Γρομητσάρης), Καμαρά, Πλέγας (63' Δημητριάδης), Κάρλος (68' Γκίνο), Μπραμπίγια (46' Βρεττός), Βασιλόγιαννης, Μασένα, Διαμαντόπουλος

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Χουάντερσον, Παπανίκου, Τάμπας (77' Μπεκατώρος), Θεολόγου, Λόβριτς, Ναζίμ (67' Νταλακούρας), Χατζηδίμπας, Ρουμπάγκουκα, Δούμτσιος (83' Δεινόπαπας), Μαύρου (77' Μπρέμπος), Ρούνεϊ (83' Μαραθωνίτης)