Ασταμάτητος ο Αίας Ράχης

Δε φαίνεται να υπάρχει ομάδα μέχρι στιγμής, να βάλει φρένο στον Αίαντα Ράχης, που επικράτησε και της Άρτας 2013 με 0-3.

Όπως φαινόταν και το καλοκαίρι, όταν και ο Αίας Ράχης έχτιζε ένα ρόστερ Α' κατηγορίας, έτσι και στον αγωνιστικό χώρο, αποτυπώνεται αυτή η διαφορά με τις υπόλοιπες ομάδες, καθώς ο Αίας έχει 6 νίκες σε ισάριθμα ματς (έχει κάνει ρεπό), και βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας. Στο σημερινό ματς, επικράτησε στην έδρα της Άρτας 2013 με 0-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3', όταν μετά από κόρνερ του Κοτρότσιου, ο Σιαπάτης με κεφαλιά, έγραψε το 0-1. Μέχρι το δεκάλεπτο, ο Αίας είχε ακόμα δύο φάσεις με τους Ανυφαντή και Οικονόμου να διπλασιάσει τα τέρματά του, για να φτάσει κοντά στην ισοφάριση η Άρτα 2012 στο 20', όταν το πλασέ του Βλάχα έφυγε λίγο άουτ. Στο 25ο λεπτό, το πλασέ του Κοτρότσιου έδιωξε ο Τάτσης, ενώ στο 32', το δυνατό σουτ του Γκούβα για τους γηπεδούχους σταμάτησε στο Γεωργάκη. Στο 41ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, όταν ο Οικονόμου με κεφαλιά βρήκε στον κενό χώρο τον Τομουτζόγλου, που πλάσαρε για το 0-2.

Στην επανάληψη, ο Αίας ξεκίνησε δυνατά, με σκοπό να τελειώσει το ματς, και μετά από δύο μικροευκαιρίες με τους Ανυφαντή και Οικονόμου, έχασε μεγάλη ευκαιρία, στο 62ο λεπτό, με τον Ανυφαντή από θέση τετ α τετ να σημαδεύει το δοκάρι. Στο 70', ο Γεωργάκης κράτησε σε τετ α τετ το "μηδέν" για την εστία του, για να κλειδώσει τη νίκη της ομάδας του, στο 74ο λεπτό, ο Κοτρότσιος, όταν η εκτέλεση κόρνερ που επιχείρησε κατέληξε απευθείας στα δίχτυα του Τάτση, για το τελικό 0-3. Μέχρι το τελικό σφύριγμα οι ομάδες σε ένα ανοιχτό ματς έψαξαν κάποιο γκολ, χωρίς αποτέλεσμα, με το σκορ να παραμένει στα επίπεδα του 0-3.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Άρτα 2013 (Θόδης) : Τάτσης, Θόδης, Ρώιμπας, Γούλας (78' Αθανασίου), Κουτρούμπας, Τσίνγκο (59' Κοίλιας), Κατσαρός, Βλάχας, Ζήσης, Γκούβας, Στράτος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ρώσσος (77' Μάρης), Καλαμπαλίκης, Ντούπης (56' Θεμελής Γ.), Κατέρος, Μπάφας (72' Τόλης), Τομουτζόγλου (72' Νίκου), Σιαπάτης (77' Ευαγγέλου), Οικονόμου, Κοτρότσιος, Ανυφαντής