Απέκλεισε το Σκουφά στα πέναλτι το Γλυκόριζο

Σε ένα αμφίρροπο ματς, ο Απόλλωνας πήρε τη ρεβάνς για τον περσινό αποκλεισμό του στο Κύπελλο, περνώντας από το Κομπότι, στα πέναλτι με 3-4.

Σπουδαία πρόκριση στην τετράδα του θεσμού του Κυπέλλου πήρε ο Απόλλων Γλυκορίζου, αποκλείοντας στα πέναλτι την περσινή φιναλίστ ομάδα, του Σκουφά Κομποτίου. Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά δημιουργώντας πολλές φάσεις για γκολ μπροστά στις δύο εστίες, με τον Απόλλωνα να βρίσκεται κοντά στη νίκη τόσο στην κανονική διάρκεια όσο και στην παράταση, με το Σκουφά όμως να ισοφαρίζει και στις δύο περιπτώσεις στα τελευταία λεπτά. Ο Απόλλωνας ήταν αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί στο 30ο λεπτό, όταν από σέντρα του Κορέλη, ο Δήμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Οι δύο ομάδες είχαν φάσεις εκατέρωθεν, με το Σκουφά να στέλνει το ματς στην παράταση στο 86ο λεπτό, όταν ο Αντωνίου με διπλή προσπάθεια και κοντινό πλασέ έγραψε το 1-1.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου στην παράταση, όταν στο 107ο λεπτό, ο Παππάς κέρδισε πέναλτι από το Θεοδωρή, και ο Κορέλης το μετέτρεψε σε γκολ, κάνοντας το 1-2 και δίνοντας εκ νέου προβάδισμα νίκης στην ομάδα του. Ο Σκουφάς προειδοποίησε στο 119', όταν ο Μαλτέζος έχασε ένα γκολ από αυτά που λέμε ότι δε χάνονται από προφανή θέση, για να έρθει τελικά το 2-2 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, όταν από κόρνερ του Γκαρτζώνη, ο Μπελής με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αξίζει να σημειωθεί πως όσο περνούσε ο χρόνος, οι προσπάθειες των παικτών γινόντουσαν όλο και πιο δύσκολες, λόγω του σκότους, με τους ιθύνοντες του γηπέδου να ανάβουν προβολείς προπόνησης που υπάρχουν στο γήπεδο, που κατέστησαν δυνατό το να ολοκληρωθεί σήμερα το ματς. Στη διαδικασία των πέναλτι, οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 3-4, καθώς ο Γρηγορίου ήταν εκείνος που έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ για το Σκουφά, ο Θεοδωρής αστόχησε, ενώ ο Μαλτέζος σημάδεψε το δοκάρι, με τον Απόλλωνα να παίρνει τελικά μια επεισοδιακή πρόκριση.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Παπαμιχάηλ Αποστόλης - Νικολάου Βαγγέλης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας) : Παπαχαρίσης, Παπαγιάννης, Μπελής, Τζελιλάι (50' Γκαρτζώνης), Τζιότζιος, Θεοδωρής, Μαλτέζος, Τάσσος, Κυριαζής (60' Κλάιντι), Αντωνίου, Βερλέκης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπόλης, Χαϊντάρι (82' Τριαντάφυλλος), Καφαλής, Δεληκούρας, Γιώτης, Τσιφλίδης, Βλάχας (86' Κατσιγιάννης), Δήμος, Κορέλης, Παππάς, Γρηγορίου