Άνετο πέρασμα με 0-4 από το Γλυκόριζο για τον Σκουφά

Με νίκη συνέχισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του και το 2020 ο Σκουφάς Κομποτίου, καθώς επικράτησε με 4-0 στο γήπεδο του Γλυκορίζου επί του τοπικού Απόλλωνα.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με μεταγραφικές προσθήκες στην αρχική τους ενδεκάδα, με τον γηπεδούχο Απόλλων να έχει αποκτήσει τον 18χρονο Πάνο Κασελούρη που αγωνιζόταν στον ΠΑΣ Κομμένου, ενώ έχει περάσει από την ΑΕ Μενιδίου και τις ακαδημίες του Σκουφά και τον φιλοξενούμενο Σκουφά να ενισχύεται σημαντικά στην κορυφή της επίθεσης με την επιστροφή του 28χρονου Σπύρου Τσαρακλημάνη από τον ΠΑΣ Κράψης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και στο 3ο λεπτό προειδοποίησαν όταν από εκτέλεση κόρνερ του Τάσσου στο δεύτερο δοκάρι, ο Τζιότζιος πλάσαρε με τη μία, με τον Τριαντάφυλλο πάνω στη γραμμή με το κεφάλι να σώζει την ομάδα του παραχωρώντας νέο κόρνερ. Στο 7ο λεπτό, από εκτέλεση φάουλ σαν κοντινό κόρνερ του Αντωνίου, ο Τάσσος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι πέτυχε ένα όμορφο γκολ για το 0-1. Ο Σκουφάς συνέχισε να πιέζει και στο 15' ο Βερλέκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Αντωνίου πέρασε ωραία κάθετα τη μπάλα για τον Τσαρακλημάνη, ο οποίος καθυστέρησε απέναντι από τον Μπόλη, που τον ανάγκασε να πάει πλάγια, με τον επιθετικό του Σκουφά να γυρνά στον Αντωνίου, ο οποίος στην προσπάθεια του να κοντρολάρει τη μπάλα βρέθηκε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι, με τον Αθανασίου να του δείχνει την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Στο 32' ο Τάσσος έπαιξε όμορφα το ένα-δύο με τον Τσαρακλημάνη, όμως από θέση τετ-α-τετ έχασε μεγάλη ευκαιρία πλασάροντας ψηλά άουτ, για να έρθει δύο λεπτά αργότερα το 0-2, όταν από γύρισμα του Τάσσου απομάκρυναν προσωρινά οι αμυντικοί, αφού η μπάλα στρώθηκε στον Τζελιλάι και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 38' από σέντρα του Μαλτέζου η κεφαλιά του Αντωνίου που ήταν ολομόναχος πέρασε αρκετά άουτ, ενώ στο 40' από σέντρα του Μπελή ο Τσαρακλημάνης με κεφαλιά ανάγκασε τον Μπόλη να παραχωρήσει κόρνερ. Στο 41' ο Τάσσος από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή σούταρε δυνατά πάνω από τα δοκάρια, ενώ στην τελευταία φάση για το α' μέρος ο Τσαρακλημάνης μέσα από την περιοχή προσποιήθηκε και σούταρε, με τον Μπόλη να αποκρούσει ξανά σε κόρνερ.

Στην επανάληψη και στο 50' ο Γιώτης προσπάθησε με σουτ να αιφνιδιάσει τον Παπαχαρίση και να βάλει ξανά στο παιχνίδι την ομάδα του, χωρίς όμως θετική κατάληξη. Στο 55ο λεπτό από κάθετη του Τάσσου, ο Μπελής αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα σε κενή εστία έκανε το 0-3, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μαλτέζος έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Μπόλη, διαμορφώνοντας το τελικό 0-4. Στο 68' η ομάδα του Γλυκορίζου είχε την καλύτερη της στιγμή στο παιχνίδι, όταν από κόρνερ του Άκη Δήμου ο Γιώτης έκανε την κεφαλιά, όμως ο Μπελής έσωσε πάνω στη γραμμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Δεληκούρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα δίπλα από την εστία του Σκουφά. Στο 74' από σέντρα του Τάσσου η κεφαλιά του Γκαρτζώνη πέρασε άουτ, ενώ στο 77' σουτ του Κωτσίλα από τα όρια της μεγάλης περιοχής έπεσε και απέκρουσε ο Παπαχαρίσης. Στην τελευταία φάση του ματς, στο 89', από εκτέλεση φάουλ του Βερλέκη, ο Θεοδωρής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Μάνος Δημήτρης - Σαρλής Χρήστος

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Μπόλης, Τριαντάφυλλος (46' Γεωργούλας), Κατσιγιάννης, Γιώτης, Δήμος Α. (46' Κωτσίλας), Κασελούρης, Δήμος Χ., Δεληκούρας, Χαϊντάρι, Γρηγορίου, Κορέλης

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Παπαχαρίσης, Παπαγιάννης, Θεοδωρής, Τζιότζιος, Μπελής, Τζελιλάι, Βερλέκης, Τάσσος (77' Καναράς), Μαλτέζος, Αντωνίου (80' Καραδήμας), Τσαρακλημάνης (56' Γκαρτζώνης)