Άνετη νίκη στην πρεμιέρα για την ΑΕΔΠ κόντρα στον ΒΑΟ (pics)

Με το δεξί ξεκίνησε τις επίσημες υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΒΔΕ η ΑΕΔΠ Άρτας.

Άνετη νίκη στην πρεμιέρα πέτυχε η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας, κόντρα σε έναν από τους περσινούς πρωταθλητές της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ, τον ΒΑΟ Άρτας. Η τυπικά γηπεδούχος σήμερα ομάδα της ΑΕΔΠ πήρε από την πρώτη περίοδο τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με 26-14 στην α' περίοδο, ενώ καθάρισε την υπόθεση νίκη στο ημίχρονο, στο οποίο προηγούνταν με 48-22. Στο β' ημίχρονο η Δόξα Πύρρος ανέβασε και άλλο τη διαφορά στο σκορ, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 88-50. Οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, με τους Δόνο, Βάσιο, Μπάλλα, Κρικώνη, Βασιλείου και Γυφτοκώστα να πετυχαίνουν διψήφιο αριθμό πόντων και τα 11 τρίποντα της ομάδας. Για τον ΒΑΟ ξεχώρισαν οι Γείτονας και Τσίκος που πέτυχαν τους 29 από τους 50 πόντους της ομάδας.

Πλέον οι δύο ομάδες στρέφουν την προσοχή τους στα παιχνίδια του επόμενου Σαββάτου (29/10), όπου η ΑΕΔΠ θα αντιμετωπίσει ως φιλοξενούμενη τον Αίαντα Άρτας που επικράτησε εύκολα στο Αγρίνιο της ΑΛΦΑ 93' με 49-91, ενώ ο ΒΑΟ θα υποδεχθεί τον Πύρρο που γνώρισε το μεσημέρι εντός έδρας ήττα στην πρεμιέρα από τον Λέων Μεσολογγίου με 82-89.

Διαιτητές: Γεροδήμος - Τσίγας

Δεκάλεπτα: 26-14, 22-8, 22-13, 18-15

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 10(1), Κρικώνης 12(2), Παππάς 2, Πρίφτη, Βάσιος 14(2), Βασιλείου 11(3), Δόνος 17(3), Ιωαννίδης, Μάνθας, Θώδης 9, Μπάλλας 13

ΒΑΟ Άρτας (Ασπρούδης): Λουλάκης, Τσίκος 11(2), Τυρολόγος 6, Παππάς, Κότσικας, Τσιώλας 1, Θεοδωρόπουλος 8, Γείτονας 18(2), Παπαβασιλείου, Δημητρίου 4, Σμύρης, Μόσιαλος 2