Άνετη νίκη για τη Δόξα στην πρεμιέρα, 3-0 τις Σελλάδες

Πρώτη… αποστολή της σεζόν για το πρωτάθλημα «εξετελέσθη» για τη Δόξα, καθώς νίκησε εύκολα τις Σελλάδες με 3-0 στο «Γ. Γιολδάσης».

Η Δόξα από το ξεκίνημα του αγώνα ήταν σαφώς ανώτερη κόντρα στη νεανική και νεοφώτιστη στην κατηγορία, ομάδα των Σελλάδων, της οποίας επιβλήθηκε άνετα με 3-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και αφού απείλησαν με ένα σουτ του Σιλιόγκα και μία κεφαλιά του Τσαρακλημάνη που πέρασαν άουτ, άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν μετά από σουτ του Μπιθυκούκη και ασθενή απόκρουση του Χούσου, ο Παπαγιάννης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και έκανε το 1-0. Στο 35ο λεπτό η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Κάλλια να παίζει το ένα-δύο με τον Τσαρακλημάνη και από πλάγια θέση να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 43' ο Μπιθυκούκης από δημιουργός προσπάθησε να γίνει σκόρερ, όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τον Σιλιόγκα να σφραγίζει το τρίποντο της νίκης στο 70ο λεπτό, με πλασέ από το ύψος του πέναλτι μετά από νέα ασίστ του Τσαρακλημάνη. Οι γηπεδούχοι λίγα λεπτά αργότερα είχαν και οριζόντιο δοκάρι με τον Τσαρακλημάνη σε φάση τετ-α-τετ, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ της Δόξας.

Διαιτητής: Πολύζος Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Σαρλής Χρήστος

Δόξα Άρτας (Νίκου): Νικολαΐδης (46' Τζουμανίκας), Τσιάτσος (73' Κωστής), Νούτσος Α., Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (80' Γκότζα), Τσαρακλημάνης (80' Νούτσος Μ.), Μπιθυκούκης (68' Γκούβελος), Σιλιόγκας

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου): Χούσος, Κατσάνος (58' Χρήστου Ε.), Μπουζάνης, Παπαδημητρίου, Λάκκας, Ντούλας Α., Κεφάλας, Σιαφάκας Δ., Διαλης, Ζιώγος (63' Πλατσούκας), Μπέκας (68' Λαχανάς)