Άνετη νίκη για τη Δόξα που σκόρπισε τη Φιλοθέη

Κανένα πρόβλημα δεν είχε μέσα στη Φιλοθέη η Δόξα, που σκόρπισε την τοπική ομάδα με 0-6.

Έτοιμη να πρωταγωνιστήσει μοιάζει φέτος η Δόξα, που επικράτησε και της Φιλοθέης με το ευρύ 0-6. Οι φιλοξενούμενοι του Παναγιώτη Νίκου έχουν ξεκινήσει εντυπωσιακά τη σεζόν δείχνοντας πως στοχεύουν σε πρωταθλητισμό φέτος. Σήμερα είχαν σε πολύ καλή μέρα εκτελεστικά τους Θανάση και Σιλιόγκα που σημείωσαν αμφότεροι χατ-τρικ. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σιλιόγκας υποδέχτηκε πάσα του Καλόγηρου και με σουτ έγραψε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους. Στο 20', ο ίδιος παίκτης έσπασε στο Θανάση με το κεφάλι και εκείνος με δυνατό σουτ σημείωσε το 0-2. Ο Θανάσης διπλασίασε τα τέρματά του, στο 38ο λεπτό, μετατρέποντας από κοντά σε γκολ, νέα ασίστ του Σιλιόγκα με παράλληλο γύρισμα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σιλιόγκας διεύρυνε το σκορ, με πλασέ, εκμεταλλευόμενος παράλληλο γύρισμα του Βελαέτη, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους με 0-4.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα μπήκε με τον ίδιο ρυθμό, και στο 50ο λεπτό, έφτασε στο 0-5, όταν ο Παχής βρήκε κάθετα το Σιλιόγκα και εκείνος πλάσαρε για ακόμα μια φορά εύστοχα, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των φιλοξενούμενων. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τη Φιλοθέη να μην απειλεί ιδιαίτερα, έχοντας ένα δυνατό σουτ του Καραχάλιου που σταμάτησε στο Νάση. Το τελικό 0-6 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του αγώνα, με το Θανάση να κλείνει το χατ-τρικ του με τη σειρά του, σφραγίζοντας την εντυπωσιακή νίκη της Δόξας.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Παπανίκος Βαγγέλης

ΑΟ Φιλοθέης (Λαζανάς) : Μπαλαούρας, Μάζαρος-Μαζεράκης, Τασούλας, Ευθυμίου, Ζώης, Καραχάλιος, Τσιρογιάννης, Κατσιγιάννης Δ., Δήμος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης Σ.

Δόξας Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης, Τσιγαρίδας (56' Τομουτζόγλου), Αράπης, Ζαγγανάς, Τυρολόγος, Παχής (69' Κάλλιας), Καλόγηρος (17' λ.τρ. Οικονόμου), Θανάσης, Βασιλάκης (64' Γιάννενας), Σιλιόγκας