Άλμα τετράδας για τους Φιλέλληνες

Στην τετράδα μπήκαν μετά τη νίκη τους με 4-1, επί του Καραϊσκάκη, οι Φιλέλληνες Πέτα.

Δυναμικά μπήκε στη νέα χρονιά το Πέτα, που επικράτησε με 4-1 του Καραϊσκάκη, και έκανε βαθμολογικό άνοδο στις τελευταίες αγωνιστικές, μπαίνοντας στην τετράδα. Οι γηπεδούχοι είχαν καθαρίσει το παιχνίδι, από το πρώτο ημίωρο, κάνοντας στη συνέχεια εύκολα διαχείριση του υπέρ τους αποτελέσματος. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Τάγκας βρέθηκε σε θέση για γκολ μέσα στην περιοχή και δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 1-0. Οι Φιλέλληνες έχοντας το μομέντουμ έψαξαν και δεύτερο γκολ, και το βρήκαν στο 10ο λεπτό, με το Μακρή να κάνει ατομική ενέργεια και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, και στο 22ο λεπτό, τελείωσαν την υπόθεση νίκη, με τον Κώστα να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση, και να πλασάρει εύστοχα, για το 3-0. Στο 28ο λεπτό, οι Φιλέλληνες άγγιξαν και τέταρτο γκολ, όμως τόσο ο Ευθυμίου σε πρώτο χρόνο, όσο και ο Κώστας σε δεύτερο, σημάδεψαν τα δοκάρια του Τσουπρά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 στο 38ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Μπούρα, που αιφνιδίασε το Λιαχνη, όμως δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το γκολ αυτό, στη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν και πάλι δυνατά στο παιχνίδι, και έφτασαν νωρίς σε τέταρτο γκολ, όταν ο Λάλος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας, και απέναντι από τον Τσουπρά, πλάσαρε εύστοχα, για το τελικό 4-1. Στην συνέχεια, οι Φιλέλληνες διαχειρίστηκαν το σκορ, έχοντας κάποιες ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ ακόμα, χωρίς αποτέλεσμα. Με τη νίκη αυτή, οι γηπεδούχοι ελπίζουν σε ένα καλύτερο ξεκίνημα στη νέα χρονιά, που θα τους φέρει ακόμα ψηλότερα στη βαθμολογία, ενώ ο Καραϊσκάκης, μόνο ανοδική πορεία μπορεί να έχει στο εξής, αφού βρίσκεται ουραγός της κατηγορίας, χωρίς βαθμό ακόμη.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Βουρλόκας Ζάχος - Πολύζος Κώστας

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Λιαχνης, Τσιαμπάς (46' Θεοχάρης Κ.), Ευθυμίου Η., Ευθυμίου Β., Ξάνθος, Λιαχνης Κ., Κώστας (46' Λάλος), Σφήκας (46' Αναγνωστάκης), Τάγκας (46' Κώτσης), Μακρής, Μουσαβερές (46' Θεοχάρης Ο.)

ΑΕ Καραϊσκάκης : Τσουπράς, Κλέιντι, Νίκας, Παπασπύρου, Ζιώρης, Παπασπύρου Σ., Δημητρίου, Μπούρας, Κοτσούρης, Τσόλης, Νικολάου