Νίκησε και έμεινε μόνο πρώτο το Κομμένο! (pics)

Με 2-0 επικράτησε στο ντέρμπι κορυφής με τις Σελλάδες, ο ΠΑΣ Κομμένου, και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής.

Ανώτερο ήταν το Κομμένο στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην ΑΕ Σελλάδων, επικρατώντας με 2-0. Μάλιστα, με τη νίκη αυτή, παρέμεινε μόνο στην κορυφή της βαθμολογίας, αφού η έτερη συγκάτοικος στην πρώτη θέση, Ανέζα, στραβοπάτησε σε πρωινό ματς κόντρα στην Αγία Παρασκευή. Μόλις στο 2ο λεπτό, το Κομμένο έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Κωσταδήμας βγήκε απέναντι από το Μακρή, όμως ο νεαρός τερματοφύλακας έπεσε στα πόδια του και μπλόκαρε την μπάλα, ενώ στο 8ο λεπτό και σε μια παρόμοια φάση, μετά από βαθιά μπαλιά του Κωσταδήμα, αυτή τη φορά ο Μακρής πρόλαβε στο τετ α τετ και έδιωξε προ του Κατσούλη. Στο 16ο λεπτό, η επιθετικότητα των γηπεδούχων απέδωσε καρπούς, όταν μετά από ωραίο κόρνερ του Κωσταδήμα, ο Κοντογιάννης βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, και με το κορμί έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Το Κομμένο συνέχισε να πιέζει και στο 20ο λεπτό, είχε πολύ καλή στιγμή, με το Φάκο να εκτελεί ωραία απευθείας φάουλ, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το δυνατό σουτ του Κατσούλη λίγο έξω από την περιοχή, τρία λεπτά αργότερα. Στο 36ο λεπτό, ο Κωσταδήμας άλλαξε ωραία παιχνίδι για το Φάκο, το σουτ του οποίου όμως έφυγε πάνω από τα δοκάρια, για να φτάσουν πολύ κοντά στο γκολ, στην πρώτη τους καλή στιγμή οι Σελλάδες, όταν μετά από προσπάθεια και παράλληλο γύρισμα από δεξιά, από τον Παπαγεωργίου, ο Ζιώγος τσίμπησε την μπάλα όμως αυτή πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η απάντηση του Κομμένου στην ευκαιρία αυτή, ήταν το δεύτερο γκολ του, που ήρθε στο 42ο λεπτό, όταν ο Ντάμας κέρδισε την κόντρα μετά από βαθιά μπαλιά, και πλάσαρε στο τετ α τετ πάνω από το Μακρή, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του σε ένα καθοριστικό χρονικό σημείο.

Στο δεύτερο μέρος, οι Σελλάδες μπήκαν με πιο επιθετική διάθεση έχοντας μια υποψία ευκαιρίας, με το Κομμένο να έχει την πρώτη αξιόλογη τελική, με τον Κωσταδήμα να στέλνει με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 51ο λεπτό, την μπάλα άουτ. Στο 57ο λεπτό, το Κομμένο άγγιξε το τρίτο γκολ, όταν ο Κωσταδήμας βρέθηκε σε καλή θέση μέσα αριστερά, σούταρε δυνατά με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι, και τον επερχόμενο Ντάμα να σκοράρει, όμως να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι έψαχναν ένα τρίτο γκολ για να τελειώσουν το ματς, και στο 67ο λεπτό, είχαν νέα φάση, με τον Κωσταδήμα να σεντράρει, τον Κατσούλη να παίρνει την κεφαλιά, όμως το Μακρή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Οι Σελλάδες προς το τέλος του παιχνιδιού, πήραν την κατοχή της μπάλας, με το Κομμένο να διαχειρίζεται το υπέρ του σκορ, όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν σε κάποιο γκολ, με το Βίτσιο στην καλύτερή τους στιγμή, στο 90ο λεπτό, να βρίσκεται σε καλή θέση στην περιοχή, όμως μαρκαρισμένος να σουτάρει δίπλα από το δοκάρι του Κόπανου, με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τελικό σφύριγμα του κυρίου Τσιώρη.

Διαιτητής : Τσιώτης Παναγιώτης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΠΑΣ Κομμένου (Παπαχρήστος) : Κόπανος, Ντάμας, Νάτσιος Δ., Νάτσιος Σ., Κοντογιάννης (46' Νάτσιος Κ.), Ρίζος (73' Γεωργούλας), Παππάς, Κωσταδήμας, Φάκος (67' Σερδενές), Κατσούλης, Κοσμάς

ΑΕ Σελλάδων (Χρήστου) : Μακρής, Κατσάνος, Μπουζάνης (82' Ντούλας Γ.), Παπαδημητρίου (82' Πλατσούκας), Ντάλας, Ντούλας (67' Λαχανάς), Παπαγεωργίου, Λάκκας, Ζιώγος (53' Γκίκας), Σιαφάκας (53' Κολοβός), Βίτσιος