5η σερί νίκη για τη Φιλία, νέα ήττα για τον ΓΣ Άρτας

Αντιστρόφως ανάλογη η πορεία των δύο αρτινών ομάδων στο β' γύρο του πρωταθλήματος.

Το ρεπορτάζ του ΑΟ Φιλία για τη νίκη στο Αγρίνιο απέναντι στον Παναιτωλικό:

«Με κεκτημένη ταχύτητα από τις συνεχόμενες νίκες, ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ πραγματοποίησε νέα εξαιρετική εμφάνιση και κέρδισε σχετικά εύκολα με 3-0 σετ τον Παναιτωλικό εκτός έδρας για το πρωτάθλημα ΕΣΠΕΔΕ γυναικών. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα μας, η οποία διατήρησε το αήττητο στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και έφτασε τους 23 βαθμούς.

Από την αρχή κιόλας του πρώτου σετ οι αθλήτριες μας μπήκαν με πολύ καλή ψυχολογία και παίζοντας πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά ασφαλείας από τον Παναιτωλικό και κέρδισαν εύκολα το σετ με 25-12. Παρόμοια εξελίχθηκαν και τα υπόλοιπα 2 σετ στα οποία ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ πήρε προβάδισμα από την αρχή και κέρδισε τα κέρδισε με 25-18 και 25-15 αντίστοιχα».

Το ρεπορτάζ του ΓΣ Άρτας για ήττα στα Γιάννενα από τη ΦΕΙ:

«Στο 1ο σετ η Φ.Ε.Ι. ξεκίνησε πολύ δυνατά και ξέφυγε 11-4 παίρνοντας από την αρχή διαφορά ασφαλείας. Διαφορά που αυξήθηκε στους 10 πόντους 20-10 με την ομάδα μας να υποπίπτει πολλά λάθη σε υποδοχή και επίθεση. Η ομάδα μας αίφνης ξύπνησε ροκανίζοντας σιγά σιγά την διαφορά 21-16 και 23-19. Παρά την αντεπίθεσή μας η Φ.Ε.Ι. άντεξε και με 25-19 κατέκτησε το σετ, κάνοντας το 1-0.

Η προσπάθειά που έμεινε μισή στο 1ο σετ, είχε συνέχεια στο 2ο και από την αρχή βρεθήκαμε σε θέση οδηγού κατακτώντας το 21-25, ισοφαρίζοντας σε 1-1. Από την αρχή πήραμε κεφάλι στο σκορ 2-5, 9-13. Δεν απειληθήκαμε ποτέ και παρά την προσπάθεια της Γιαννιώτικης ομάδος κρατήσαμε την διαφορά 15-20, 18-23, 21-25.

Η κόπωση βασικών αθλητριών μας που είχανε τραβήξει το «κουπί» την προηγούμενη μέρα με τον Ηρακλή και η έλλειψη ενέργειας δώσανε την ευκαιρία στην Φ.Ε.Ι. να κάνει ότι θέλει και με συνοπτικές διαδικασίες κατέκτησε τα σετ 25-08, 25-12 παίρνοντας την νίκη με 3-1, εξασφαλίζοντας δύο αγωνιστικές πριν το τέλος την πρόκρισή της στα play-off. Η Φ.Ε.Ι. που είναι αήττητη στην έδρα της και έχει ως μεγάλο όπλο το σερβίς της που σήμερα λειτούργησε εκπληκτικά πληγώνοντάς μας».

Τα σετ (3-1): 25-19, 21-25, 25-08, 25-12

ΓΣ Άρτας (Σταμούλης): Παπαδημητρίου Ν., Σάρκα, Νταούλια, Βαρέλη, Πορτοβάρα, Μπίκα/ Παπαδημητρίου Μ.