Ξέσπασε στον Ηρόδοτο η Φλωριάδα

Εύκολα επικράτησε του Ηρόδοτου Καλογερικού, η Φλωριάδα, με 5-0.

Με νίκη έκλεισε τον πρώτο γύρο η Φλωριάδα, επικρατώντας εύκολα του Ηρόδοτου Καλογερικού με 5-0. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και ξέσπασαν στον Ηρόδοτο, μετά την ισοπαλία της περασμένης Τετάρτης. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, αγωνιζόμενοι μάλιστα για πολλή ώρα με δέκα ποδοσφαιριστές, εξαιτίας αποχώρησης λόγω τραυματισμού του Παύλου, και έλλειψης αλλαγών. Η Φλωριάδα απείλησε μόλις στο 3' με κεφαλιά του Σπύρου που έδιωξε ο Οικονόμου, ενώ ένα λεπτό μετά, ο Κατσαρός από θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ του Ηροδότου. Τελικά, το 1-0 ήρθε στο 12ο λεπτό, όταν από ωραία ομαδική προσπάθεια ο Μαργαρίτης έκανε το γύρισμα, το πρώτο σουτ του Σπύρου κόντραρε, και ο Τσίρος με ωραίο γυριστό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν έχοντας καλές στιγμές με τους Σπύρου, Αντωνίου και Μαργαρίτη, για να φτάσουν στο 2-0, στο 25', όταν ο Κακάβας με κεφαλιά νίκησε τον Οικονόμου για δεύτερη φορά. Το 3-0 ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν ο Χεμπέγια μετά από πίεση του Σπύρου και του Μήτσιου, ανέτρεψε το δεύτερο, ο οποίος από την άσπρη βούλα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε δύο ακόμα γκολ, δίνοντας διαστάσεις στη νίκη τους. Ο Τσίρος στο 55', με διπλή προσπάθεια, και αφού πρώτα σημάδεψε το δοκάρι, πέτυχε το δεύτερό του τέρμα, για το 4-0, ενώ ο ίδιος παίχτης είχε λίγο νωρίτερα ευκαιρία, όμως ούτε αυτός ούτε ο Μήτσιος κατάφεραν να νικήσουν τον Οικονόμου. Το σκορ έκλεισε στην εκπνοή του αγώνα, όταν ο Κατσαρός με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Οικονόμου, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0, για την Πρωταθλήτρια χειμώνα, Φλωριάδα.

Διαιτητής : Σαρλής Χρήστος  Βοηθοί : Λάμπρου Χάρης - Διονύσης Δημήτρης

ΑΟ Φλωριάδας (Χρήστου) : Μπακόλας (46' Μπίζας), Αντωνίου, Αποστόλου, Κακάβας (46' Βλάχας), Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (63' Οικονόμου Ηλ.), Νικοπολίδης, Μήτσιος, Μαργαρίτης, Σπύρου (63' Πανέτας Κ.)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Α., Χουλιάρας Ν., Παύλου, Χεμπέγια, Γιώτης, Ρώσσιος, Παναγιώτου, Καπλανάι, Σιόζος, Γκαναβίας