Ξέσπασε με εξάρα η Νέα Αναγέννηση Αρταίων

Η επιστροφή στα τρίποντα της Νέας Αναγέννησης ήρθε με πολύ άνετο τρόπο, αφού επιβλήθηκε του Αστέρα Ρόκκα με 6-0.

Οι φιλοξενούμενοι που για ακόμα ένα παιχνίδι είχαν πάρα πολλές απουσίες, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησαν αρχικά με ένα σουτ του Φράγκου που κόντραρε σε σώμα και ανάγκασε τον Κανταρέλη να βγάλει δύσκολα σε κόρνερ. Ο τερματοφύλακας της Νέας Αναγέννησης απέκρουσε σε κόρνερ και απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Λάμπρου Βάντζου, ενώ σε διεκδίκηση στον αέρα με τον Φράγκο, ο μεσοεπιθετικός του Αστέρα δεν μπόρεσε με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό, και κατάφεραν με χατ-τρικ του Τριαντάφυλλου σε λιγότερο από δέκα λεπτά να καθαρίσουν το παιχνίδι. Στο 23' και στο 24' ο πολυθεσίτης ποδοσφαιριστής της Νέας Αναγέννησης με ισάριθμα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή κατάφερε να νικήσει τον νεαρό Κολιό, ο οποίος ντεμπούταρε κάτω από τα δοκάρια με τη φανέλα του Αστέρα. Στο 31' και στην κόντρα επίθεση, ο Τριαντάφυλλος μπήκε στην περιοχή και με πλασέ στην κλειστή γωνία έκανε το 3-0, φιλοδωρώντας με τρία γκολ την πρώην ομάδα του. Στο 40ο λεπτό, από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Καλόγηρος κατάφερε να νικήσει από κοντά τον γκολκίπερ του Αστέρα και να πετύχει το 4-0, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Να σημειώσουμε ότι οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν εντόνως για το 3ο και 4ο γκολ των αντιπάλων, ζητώντας οφσάιντ.

Στην επανάληψη η Νέα Αναγέννηση Αρταίων κατάφερε να πετύχει ακόμα δύο τέρματα ενώ είχε και δοκάρι με τον Νίκαρη. Στο 58' από παράλληλη πάσα του Νίκαρη, ο Παππάς στο δεύτερο δοκάρι δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 5-0, ενώ το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 64ο λεπτό, όταν από σέντρα-σουτ του Νίκαρη, η μπάλα χτύπησε στον Λευτέρη Βάντζο, καταλήγοντας στα δίχτυα της ομάδας του.

Διαιτητής: Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί: Σιατής Κωνσταντίνος - Στούπας Παύλος

Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016 (Γούσης): Κανταρέλης, Ρώσσος (58' Χρηστάκης), Δερβίλης, Στέργιος (46' Νίκαρης), Γεωργακόπουλος, Τριαντάφυλλος, Καλόγηρος (55' Τσαμπάς), Δεληκούρας, Σακκάς (55' Μανθιός), Παππάς, Τζαλοκώστας

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κολιός Θ., Βάντζος Ι., Βάντζος Ε., Μπαγιώργας Ν., Συγίζης, Μέγας, Μάης, Λουάνι (77' Κολιός Α.), Γκανιάτσας Χ., Φράγκος, Βάντζος Λ. (64' Οικονόμου)