Βάθρο για τον Περικλή Ασπρούδη στο τρίαθλο λίμνης Λάδωνα

Στο παραδεισένιο περιβάλλον της τεχνητής λίμνης του Λάδωνα, με την υποστήριξη του Δήμου Γορτυνίας, έγινε την Κυριακή 02/07/2017 για πέμπτη χρονιά, ο μονοήμερος αγώνας sprint τριάθλου, με την ονομασία  «X-EVENT» ΤΡΙΑΘΛΟ ΛΑΔΩΝΑ 2017.

Ένας απαιτητικός αγώνας sprint τριάθλου με 750 μέτρα κολύμπι στην λίμνη Λάδωνα, 20 χιλιόμετρα ποδηλασία σε άσφαλτο με 450μ. υψ. και 5 χιλιόμετρα τρέξιμο σε άσφαλτο σε επίπεδη διαδρομή. Ο καύσωνας με την θερμοκρασία να αγγίζει το πρωί τους 35 βαθμούς, έκανε κάποιους από του δηλωθέντες να μην πάρουν εκκίνηση. Η πανέμορφη λίμνη του Λάδωνα, που έμοιαζε με τεράστια πισίνα, ταράχτηκε από τα χέρια και τα πόδια των κολυμβητών που ήταν αντιμέτωποι με το χρονόμετρο. Ανάμεσα στους αθλητές που αγωνίστηκαν ήταν και ο αθλητής από τους Δρομείς Άρτας, Περικλής Ασπρούδης, ο οποίος κατέλαβε τη 2η θέση (8ος στη γενική κατάταξη) με χρόνο 1:32:39.257 στην κατηγορία Α3