Βαριά ήττα στην Κοζάνη και αποκλεισμός από το Κύπελλο για την Αναγέννηση

Με το αριστερό ξεκίνησε τη φετινή αγωνιστική περίοδο η Αναγέννηση, η οποία γνώρισε βαριά ήττα στην Κοζάνη με 6-1 από την τοπική ΑΕ Ποντίων, ομάδα Γ' Εθνικής, και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η ομάδα της ΑΕΠ Κοζάνης, με σκορ 6-1, κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας, στο πρώτο επίσημο ματς των δύο ομάδων για τη νέα χρονιά που έρχεται. Τα «πιτσιρίκια» της ΑΕΠ πετούσαν φωτιές μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας σπουδαίο παιχνίδι και χαρίζοντας στην ομάδα τους τη νίκη. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Κουλούσιας στο 10ο λεπτό, με ωραίο συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή. Η ΑΕΠ διπλασίασε τα τέρματά της στο 36ο λεπτό, και αφού είχε προηγηθεί από ένα δοκάρι για τις δύο ομάδες, με Κραμπή και Βοριαζίδη, με τον Μιχαηλίδη να κάνει ωραία κάθετη μπαλιά στον Τζημολάκα και τον τελευταίο να πλασάρει σε κενή εστία, αφού πρώτα πέρασε και τον τερματοφύλακα. Στο 31’ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κουλούσια, ο Καλιακάτσος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, βάζοντας αυτογκόλ και δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΠ Κοζάνης με 3-0.

Το 4-0 έκανε ο Ρίντι Σάλλα στο 57ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι σε χέρι του Χριστογιάννη. Στο 57ο λεπτό, η Αναγέννηση Άρτας αφού είχε και δεύτερο δοκάρι με τον Παπακίτσο, θα κερδίσει και αυτή με τη σειρά της πέναλτι σε ανατροπή του Κώτση, το οποίο θα εκτελέσει ο Χριστογιάννης, με τον Καλιαμπάκα να το αποκρούει με τα πόδια, αλλά ο Χριστογιάννης με δεύτερη προσπάθεια θα μειώσει για τους φιλοξενούμενους σε 4-1. Το 5-1 έγραψε ο Τσελέπης στο 77ο λεπτό, ο οποίος πέντε λεπτά νωρίτερα είχε αστοχήσει σε νέο πέναλτι, όπου μετά από ατομική προσπάθεια, θα βγει σε τετ α τετ και με ωραίο πλασέ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μαλιζόγλου. Το τελικό 6-1, διαμόρφωσε με δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Τσελέπης, βάζοντας «το κερασάκι» στην τούρτα!

Διαιτητής: Μαγγιώρος (Ηπείρου)  Βοηθοί: Γκελής (Ηπείρου) - Ευαγγέλου (Ηπείρου)

ΑΕΠ Κοζάνης: Καλιαμπάκας, Λιάκος (68' Γκιούρος), Παπαναστασίου, Βοριαζίδης, Σάλλα, Τσελέπης, Δαλλής (68' Ντόβας), Μιχαηλίδης, Κουλούσιας (84' Μπαλτζής), Τζημολάκας (84' Αδαμόπουλος), Βασιλτσής (90' Καραγιαννίδης)

Αναγέννηση Άρτας (Θόδης): Μαλιζόγλου, Μπιθυκούκης (80' Τσουμάλης), Γκαρτζώνης, Καλιακάτσος, Τσόγκας, Κραμπής, Χριστογιάννης, Παππάς (65' Κωτσής Α.), Παπακίτσος (84' Τσώλας), Μουσωτίτσας (84' Καλεύρας), Κωτσής Δ. (80' Βαΐτσης)

Πηγή: top-sport.gr