Βαριά ήττα για τους Παίδες, άνετη νίκη για τους Νέους

Embed video:

Βίοι αντίθετοι για τους Παίδες και τους Νέους της ΕΠΣ Άρτας, που είχαν μία βαριά ήττα αλλά και μία ευρεία νίκη αντίστοιχα, στο ενεργητικό τους, στα παιχνίδια με την ΕΠΣ Θεσπρωτίας.

Οι μεν Παίδες δεν μπόρεσαν να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους, γνωρίζοντας την ήττα με 0-5. Πρωταγωνιστές για τους φιλοξενούμενους οι Διαμάντης και Φερεντίνος που σημείωσαν από 3 και 2 γκολ αντίστοιχα. Στο 8' ο Διαμάντης άνοιξε το σκορ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, με το Φερεντίνο να σημειώνει στο 37ο λεπτό το 0-2 με δυνατό σουτ. Στο δεύτερο μέρος η Θεσπρωτία πέτυχε άλλα τρία γκολ, φτάνοντας σε ευρεία νίκη. Στο 55', ο Διαμάντης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 0-3, ενώ τρία λεπτά μετά, ο ίδιος παίχτης με νέο σουτ έγραψε το 0-4, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του. Το σκορ έκλεισε στο 73ο λεπτό ο Φερεντίνος από θέση τετ α τετ.

ΕΠΣ Άρτας (Σιαπέρας) : Σιαπάτης, Μπακόλας, Γιάννος, Ράπτης, Σίμος, Νάνος, Μιχάλης, Τσαμπάς, Αθανασίου, Παπαστάθης, Τσίκος
έπαιξαν και οι : Τσώλης, Τσόγκας, Μουσιωτίτσας, Ζώγος

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (Αντωνίου) : Κοράκης, Ντρίτσος, Γούσιας, Λιάκος, Φερεντίνος, Αδαμίδης, Λώλης, Αθανασιάδης, Διαμάντης, Φερεντίνος, Αντωνόπουλος
έπαιξαν και οι : Μπάλλας, Δήμας, Προκοπίου, Ράπτης, Αντωνιάδης

Σε αντίθεση με τους Παίδες, οι Νέοι μας, έχοντας ως κορυφαίο τον Κακοχρήστο που πέτυχε χατ-τρικ, έφτασαν στη νίκη με το ευρύ 4-1. Η αντίπαλη ομάδα έβγαλε επιθετική ποιότητα με τους Διαμάντη και Μπάρη, όμως δεν είχε το εύκολο γκολ, σε αντίθεση με την αρτινή ομάδα, που χωρίς πολλές φάσεις, έφτασε σε τέσσερα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι έχοντας δοκάρι στο 10' με τον Μπάρη, για να φτάσουμε στο 20ο λεπτό, όταν ο Κακοχρήστος κέρδισε πέναλτι, και το μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος για το 1-0 (το γκολ στο βίντεο παραπάνω). Ο ρυθμός του αγώνα δεν ήταν καλός όμως η Άρτα ευτύχησε να πετύχει δεύτερο γκολ λίγο πριν φύγει το ημίχρονο, με τον Κακοχρήστο από πλάγια αριστερά να κάνει εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό πλασέ πάνω από τον Ντάνη, για το 2-0. Στην επανάληψη, ο Κακοχρήστος ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του στο 60ο λεπτό, όταν με απευθείας εκτέλεση φάουλ, και με τον αέρα να μπερδεύει τον Ντάνη, έγραψε το 3-0, για να έρθει ο Μίγδος στο 72ο λεπτό με ωραία ενέργεια και σουτ έξω από την περιοχή να σημειώσει το 4-0. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής, 3 λεπτά μετά, με το Διαμάντη να σκοράρει με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ, σημειώνοντας ένα γκολ που σίγουρα άξιζε τόσο ο ίδιος όσο και η ομάδα του.

ΕΠΣ Άρτας (Σιαπέρας) : Μπαλαούρας, Μπασαδήμας, Κατσιγιάννης, Θεοδώρου, Σίμος, Καναράς, Μπολιεράκης, Έξαρχος, Μίκροβας, Κώτσης, Κακοχρήστος
έπαιξαν και οι : Μίγδος, Παππάς, Νικηφορίδης

ΕΠΣ Θεσπρωτίας (Γκίκας) : Ντάνης, Κατσέλης, Φλούδας, Λιάτσος, Τζώρτζης, Βαγγελης, Τσώνης, Παπαδόπουλος, Λύγκος, Διαμάντης, Μπάρης
έπαιξαν και οι : Δήμας, Οικονόμου, Διαμάντης Μ.