Τρίτη σερί νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα

Νέα νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα, ο οποίος στο β' γύρο κέρδισε και τις τρεις ομάδες που είχε από κάτω του στη βαθμολογία.

Ο Αστέρας Ρόκκα μπήκε δυναμικά στο α' ημίχρονο και κατάφερε να προηγηθεί στο 16ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Λάμπρου Βάντζου, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του Τζουμανίκα, ένα πέναλτι που κέρδισε ο 14χρονος Χρυσόστομος Γκανιάτσας. Ο Αστέρας στη συνέχεια έχασε σπουδαίες ευκαιρίες να πετύχει και άλλο τέρμα χωρίς όμως αποτέλεσμα. Συγκεκριμένα τρεις μεγάλες ευκαιρίες έχασε ο Νίκος Μπαγιώργας μέσα από την περιοχή, ο Μήλιος από θέση τετ-α-τετ, ενώ ο Κρεμίδα αφού απέφυγε στα πλάγια τον Τζουμανίκα που είχε κάνει έξοδο, πλάσαρε στην κενή εστία αλλά πρόλαβε λίγο πριν τη γραμμή ο Σμύρης με σωτήριο τάκλιν. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους είχαν δύο καλές στιγμές να ισοφαρίσουν, με κεφαλιά του Τατσιόπουλου από εκτέλεση κόρνερ, την οποία μπλόκαρε ο Κατσούλας και με ωραίο μονοκόμματο σουτ στην κίνηση του Κρίκα έπειτα από σέντρα του Εμιριάν, που πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Ακράτητος προσπάθησε στα πρώτα λεπτά να πετύχει ένα γκολ, όμως έπειτα από αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή από εκτέλεση κόρνερ, ο Βάνζτος έδιωξε πριν τη γραμμή, ενώ ο Λάμπρος Κώστας νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Κατσούλα. Από εκτέλεση κόρνερ, ο Αγγέλης είχε επίσης ένα σουτ από καλή θέση που πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία του παιχνιδιού και έχασαν νέες ευκαιρίες με τους Μπαγιώργα, Κρεμίδα και Μήλιο, με τη νίκη ωστόσο για τον Αστέρα να την κλειδώνει ο Λουάνι, ο οποίος έπειτα από μπαλιά του Γκανιάτσα, έφυγε μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα, και αφού τον απέφυγε σε κενή εστία έγραψε το 2-0.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Πετσίνης Δημήτρης - Μεσίτι Γιάννης

Αστέρας Ρόκκα (Πάντος): Κατσούλας, Λουάνι (87' Κολιός Α.), Ζαρκάδας, Βάντζος Λ., Συγίζης (6' λ.τρ. Ντεκούλης), Φράγκος, Μπασιάκος, Κρεμίδα, Γκανιάτσας Χ. (80' Βασιλάκος), Μήλιος, Μπαγιώργας Ν. (86' Βάντζος Ι.)

Ακράτητος Ακροποταμιάς (Μπίτζος): Τζουμανίκας, Κοσμάς Β., Τατσιόπουλος, Σμύρης, Σανιδάς, Τζινέρης, Εμιριάν, Λούλο (74' λ.τρ. Πλεύρης Χ.), Πλεύρης Ν. (25' Αγγέλης), Κώστας Λ., Κρίκας