Την ήττα από την Κ21 του Χαρίλαου Τρικούπη γνώρισε ο Αχιλλέας

Τα χνάρια της αντρικής ομάδας που βρίσκεται στην κορυφή του βορείου ομίλου της Β' Εθνικής ακολουθεί η Κ21 του Χαρίλαου Τρικούπη, η οποία κέρδισε στο Νεοχώρι τον Αχιλλέα και διατήρησε το απόλυτο στον α' όμιλο της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ.

Το α' ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους παίκτες του Αχιλλέα να ξεκινάνε πιο δυνατά στην αναμέτρηση, όμως οι νέοι της ομάδας του Μεσολογγίου κατάφεραν γρήγορα να ισορροπήσουν το ματς και στη συνέχεια να περάσουν μπροστά στο σκορ. Έκτοτε δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 36-41 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στην γ' περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί (12-21) κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι το -21 για τον Αχιλλέα, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με τελικό σκορ 68-81.

Τέλος, να σημειώσουμε ότι τρεις παίκτες του Αχιλλέα σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων: ο Γεωργάκης 16, ο Χαλκιάς 15 και ο Γιαννάκης 12.

Διαιτητές: Μπιστιτζάνος - Γρούμπας

Δεκάλεπτα: 19-26, 16-15, 12-21, 21-19

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Αρχιμανδρίτης): Σκληβανίτης 5, Κατσίμπρας, Χαλκιάς 15(3), Παπαχρήστος 5, Ρούσσας 7, Αρχιμανδρίτης 6, Γιαννάκης 12, Γεωργάκης 16, Ματσίρας, Θεοδώρου, Κωστακιώτης, Μοσιάλος 2

Γ.Σ. Χαρίλαος Τρικούπης Κ21 (Κακατσίδης-Κλάδης): Γυφτάκης 3(1), Βαλεράς 4, Τσαμαδιάς 5(1), Παπαζήσης 10(2), Σακκαρέλης 10(2), Σερμεντζέλης 6(1), Τριπολίδης.Γ 13, Τριπολίδης.Δ 12, Τσαπατώρης 6, Καραβασίλης 1, Ελευθερίου 5, Λειβαδάς 6(2)