Τεράστιο "διπλό" στη Λάρισα για τον Καραϊσκάκη

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε ο Καραϊσκάκης κόντρα στον ποιοτικό Απόλλωνα Λάρισας, επικρατώντας με 0-1.

Πολύ σημαντικό ματς έδινε σήμερα ο Καραϊσκάκης στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, ψάχνοντας ένα θετικό αποτέλεσμα που θα τον επανέφερε κοντά ή μέσα στην πρώτη δεκάδα του Πρωταθλήματος της Football League. Η αρτινή ομάδα στάθηκε παλικαρίσια κόντρα σε μια πολύ ποιοτική ομάδα, που είχε ξεκάθαρο κίνητρο για τη νίκη, και πήρε ένα σπουδαίο "διπλό" χάρη σε ένα γκολ του Τζιώρα, παίρνοντας άτυπη εκδίκηση για το ματς του πρώτου γύρου, όταν και είχε γνωρίσει την ήττα, χωρίς να το αξίζει. Με τη νίκη αυτή, ο Καραϊσκάκης, πρόσθεσε ακόμα ένα μεγάλο αποτέλεσμα εκτός έδρας, που την κρατάει ζωντανή τη μάχη της δεκάδας. Οι παίκτες του Αποστόλη Χαραλαμπίδη μπήκαν πολύ καλά διαβασμένοι στον αγωνιστικό χώρο, περιορίζοντας τα ατού του Απόλλωνα, που απείλησε σοβαρά στο πρώτο 45λεπτο, μόνο στο 19ο λεπτό, με μια ανεπιτυχή προσπάθεια ωστόσο του Λούκας Ράμος, αφού η προβολή του έπειτα από φάουλ του Μπραμπίγια έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Η αρτινή ομάδα ευτύχησε και άνοιξε το σκορ σε ένα κομβικότατο σημείο του αγώνα, από μια στημένη μπάλα, καθώς στο 44ο λεπτό, ο Παναγιώτου εκτέλεσε για ακόμα μια φορά φέτος πολύ ωραίο φάουλ στην περιοχή της Λάρισας, ο Τζιώρας νίκησε τους πάντες στον αέρα, πήρε την κεφαλιά, πέτυχε το γκολ που έκρινε το ματς, γράφοντας το 0-1, που κράτησε χωρίς πρόβλημα ο Καραϊσκάκης ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι θέλησαν να ξαναμπούν άμεσα στο ματς, και στο 47ο λεπτό είχαν πολύ καλή στιγμή να ισοφαρίσουν, όταν ο Τασιούλης βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και σούταρε, με το Μέλκα όμως να διώχνει, κρατώντας το "μηδέν" για την εστία του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Καραϊσκάκης απείλησε με τη σειρά του, με τον Τζιώρα να πλησιάζει στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, όμως το ωραίο γυριστό σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μαντζάρη. Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι πίεζαν για ένα γκολ που θα έφερνε το ματς στο 1-1, όμως ο Καραϊσκάκης στεκόταν πολύ καλά στο γήπεδο αμυντικά, ενώ έψαχνε και μια καλή κόντρα για να τελειώσει το ματς. Στο 78ο λεπτό είχε μια τέτοια ευκαιρία, όμως ο Χούσος που βρέθηκε σε πολύ πλεονεκτική θέση δεν τροφοδοτήθηκε καλά και χάθηκε σημαντική ευκαιρία. Στις καθυστερήσεις, ο Καραϊσκάκης θα μπορούσε να κλειδώσει τη νίκη του, όμως ο Μπαντέ που έφυγε στην κόντρα και σούταρε διαγώνια, νικήθηκε από το Μαντζάρη, με το 0-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Γκολ : Τζιώρας 44'

Κίτρινες : Λούκας Ράμος, Γκουντρουμπής / Καπίας, Παπανίκου

Διαιτητής : Πουλικίδης Κωνσταντίνος (Δράμας)  Βοηθοί: Τσακίρης Κωνσταντίνος (Δράμας) - Κουβαλάκης Παναγιώτης (Δράμας)  4ος: Πανυτσίδης Κωνσταντίνος (Κοζάνης)

Απόλλων Λάρισας (Μπελά) : Μαντζάρης, Σκούπρα, Καρατάσιος (71' Γαρυφαλλόπουλος), Ράμος, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Μπραμπίγια, Γκουντρουμπής, Πολέτο (52' Μαρκολίνο), Σουλιώτης, Τασιούλης (84' Κοντοές)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας, Παντίδος, Ροντρίγκεζ, Χρούσιελ, Χούσος, Τζιώρας (83' Μπαντέ), Ψιάνος, Βουκμίροβιτς (88' Κάκκο)