Συνέχισε με το απόλυτο η Δόξα

Άμεσα συνήλθε από τον αποκλεισμό η Δόξα, επικρατώντας σε μια επανάληψη του αγώνα της Τετάρτης των Φιλελλήνων, με 4-0.

Άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό της Τετάρτης από το Κύπελλο πήρε η Δόξα, από τους Φιλέλληνες, επικρατώντας τρεις μέρες μετά με το ευρύ 4-0, και κάνοντας το 4 στα 4 στο Πρωτάθλημα, δείχνοντας για ακόμα μια αγωνιστική φέτος ότι έχει υψηλές βλέψεις. Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο γκολ, μόλις στο 2ο λεπτό, με το Θανάση να αποφεύγει το Γεροδήμο, όμως από θέση πλάγια να πλασάρει άουτ στην ανυπεράσπιστη εστία. Στο 15ο λεπτό, ο Σιλιόγκας, προειδοποίησε όταν από σέντρα του Πατσαβούρα έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Τυρολόγος σούταρε δυνατά, με το Γεροδήμο να απομακρύνει δύσκολα, και τελικά στο 32ο λεπτό, ο Σιλιόγκας, που έχει ξεκινήσει εξαιρετικά τη σεζόν, έπειτα από φάουλ του Βασιλάκη, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Οι Φιλέλληνες, προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο τέλος του πρώτου μέρους είχαν ένα καλό φάουλ του Βάσιου, που πέρασε ανεκμετάλλευτο, με το 1-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο μισό, η Δόξα καθάρισε το παιχνίδι, μέσα σε τρία λεπτά στο τελευταίο 20λεπτο του ματς, αρχικά με τον Οικονόμου στο 73ο λεπτό, να γράφει το 2-0 για την ομάδα του, με πλασέ μέσα από την περιοχή, έπειτα από ασίστ του Θανάση. Το 3-0 σημείωσε και πάλι ο Σιλιόγκας, δύο λεπτά αργότερα, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με νέα κεφαλιά, έπειτα από σέντρα και πάλι του Βασιλάκη, σε μια επανάληψη του πρώτου γκολ, όσον αφορά τους πρωταγωνιστές. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε για τους γηπεδούχους στο 80ο λεπτό ο Γιάννενας, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, με πλασέ έπειτα από πάσα του Θανάση, σημειώνοντας το παρθενικό του γκολ, μετά την επιστροφή του στη Δόξα.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Καραγιάννης Θοδωρής - Στούπας Παύλος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας (37' λ.τρ. Βελαέτης), Τσιγαρίδας, Αράπης, Ζαγγανάς, Τυρολόγος, Κάλλιας (72' Παχής), Οικονόμου, Θανάσης, Βασιλάκης (75' Τομουτζόγλου), Σιλιόγκας (80' Γιάννενας)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Μπίζας, Γεωργής, Γούλας, Γρούμπας, Κατέρος, Σφήκας (46' Δίπλας), Τσέτσος (46' Σταμάτης), Τάγκας, Βάσιος, Κώτσης (58' Αθανασιάδης)