Στην κορυφή με διπλό στα Ρόκκα οι Φιλέλληνες Πέτα

Στην κορυφή της Β' κατηγορίας επέστρεψαν οι Φιλέλληνες Πέτα, αφού πήραν το εκτός έδρας «τρίποντo» κόντρα στον Αστέρα Ρόκκα.

Άκρως αποτελεσματικοί αποδείχθηκαν στην τελική τους προσπάθεια οι παίχτες των Φιλελλήνων, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 0-3 στο εξ αναβολής παιχνίδι που διεξήχθη χθες στα Ρόκκα κόντρα στον τοπικό Αστέρα, και να επιστρέψουν άμεσα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι από την άλλη πλευρά, γνώρισαν δεύτερη σερί ήττα από ομάδα που βρίσκεται από πάνω τους στο βαθμολογικό πίνακα και είδαν τον Δία Κωστακιών να τους πλησιάζει σε απόσταση τριών βαθμών. Ο Αστέρας λίγο έλειψε να αιφνιδιάσει τους φιλοξενούμενους, όταν στα πρώτα λεπτά από σέντρα σουτ του Συγίζη από τα αριστερά, ο Πεπώνης με υπερένταση αποσόβησε την παραβίαση της εστίας του για να προειδοποιήσουν στο 18' οι Φιλέλληνες, όταν από σέντρα του Ανυφαντή, ο ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι Θεοδωρής, πλάσαρε στην κίνηση λίγο δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Αστέρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 25ο λεπτό, όταν ο Ανυφαντής βρήκε τον Μήτσο και αυτός αφού κατέβασε τη μπάλα την έστρωσε στον Αν. Κώτση που με τη μία πλάσαρε από το ύψος της περιοχής στη δεξιά γωνία του Τάτση, κάνοντας το 0-1. Από επικίνδυνη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σιαπέρα, ο Μήλιος δεν κατάφερε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι και να της αλλάξει πορεία, καταλήγοντας λίγο δίπλα από την εστία, ενώ τα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των Ανυφαντή και Κάτσινου δεν ανησύχησαν το γκολκίπερ των γηπεδούχων, με το 0-1 να παραμένει στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, οι Φιλέλληνες έκαναν ιδανικό ξεκίνημα, καθώς ευτύχησαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο 50ο λεπτό, όταν από κάθετη του Ανυφαντή, ο Κολοβός με πλασέ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 0-2. Μάλιστα, δέκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν το τρίποντο της νίκης, με τους αμυντικούς του Αστέρα να μην μπορούν να απομακρύνουν τη μπάλα, τον Μήτσο να κερδίζει όλες τις κόντρες, να τσιμπά τη μπάλα προ του Τάτση, και να διαμορφώνει με αυτό τον τρόπο το τελικό 0-3. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες τους να μειώσουν στο σκορ, όμως ο Γρούμπας ήταν καθοριστικός, καθώς έσωσε πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Γκανιάτσα μετά από απόκρουση του Πεπώνη και στη συνέχεια του Σιαπέρα από εκτέλεση κόρνερ του Μήλιου, ενώ η κεφαλιά του Χαϊντάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Συγίζη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι Φιλέλληνες αν και είχαν περισσότερους χώρους να χτυπήσουν στην κόντρα, εντούτοις κατάφεραν να απειλήσουν ξανά από μία εκτέλεση κόρνερ, με τον Θεοδωρή από κοντά να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα μακριά από την εστία.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Μέκιος Σπύρος - Σαρλής Χρήστος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Τάτσης, Υφαντής, Συγίζης, Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Νεραϊδιώτης (67' Τασούλας), Γκανιάτσας Ηλ., Χαϊντάρι, Λιόντος

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας): Πεπώνης, Κάτσινος, Γούλας (72' λ.τρ. Βάσιος), Ντιβέρης, Γρούμπας, Θεοδωρής, Κολοβός (74' Λάλος), Καλύβας, Μήτσος (64' Κώστας), Ανυφαντής (64' Τζούκας), Κώτσης Α.