Στην κορυφή με 4 στα 4 η Ανέζα! (pics)

Συνεχίζει εντυπωσιακά στο Πρωτάθλημα ο ΠΑΣ Ανέζα, που πέρασε από τη δύσκολη έδρα της Φιλοθέης, με 0-3.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την περσινή σεζόν, όπου και πήρε το Πρωτάθλημα στη Β' ΕΠΣΑ, έχει μπει στην Α' κατηγορία, η Ανέζα, κάνοντας το 4 στα 4 μετά τη σημερινή της νίκη κόντρα στη Φιλοθέη. Οι φιλοξενούμενοι ενισχύθηκαν σημαντικά το περασμένο καλοκαίρι, κάτι που βγαίνει στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μετά από 4 αγώνες συγκατοικούν στην κορυφή της βαθμολογίας με τη Δόξα, που επίσης έχει το απόλυτο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες έπαιξαν σε έναν πολύ δύσκολο αγωνιστικό χώρο, με τη Φιλοθέη να μη βρίσκει αντίδοτο στην επιθετική τριπλέτα Νίκαρη-Ρούμπου-Μιχάλη, που σκόραραν από ένα τέρμα, και μοιραία να γνωρίζει την ήττα.

Στο 2ο λεπτό, ο Τρούλλης εκτέλεσε φάουλ από μακριά, με την μπάλα να καταλήγει άουτ για να απαντήσει η Ανέζα στο 6ο λεπτό, με μια κεφαλιά του Μιχάλη, που μπλόκαρε σταθερά ο Διαμαντής. Στο 8ο λεπτό, ο Τρούλλης εκτέλεσε νέο απευθείας φάουλ, ο Μπακοχρήστος έδιωξε δύσκολα, ενώ στην επαναφορά, ο Αγγ. Καραγιάννης προσπάθησε να σκοράρει, με τον Μπακοχρήστο να διώχνει και πάλι δύσκολα, σε μια πολύ σημαντική φάση για τους γηπεδούχους. Η Ανέζα απάντησε στο 11', με το Χρηστογιάννη να εκτελεί φάουλ, το Ρούμπο να βάζει την προβολή για να διώξει ο Διαμαντής, που πρόλαβε και έπεσε στα πόδια του Μιχάλη, πριν πάρει το ριμπάουντ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Άκης Παππάς σέντραρε για το Βασιλάκο, όμως η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε ψηλά άουτ, ενώ η Φιλοθέη απείλησε ξανά στο 19ο λεπτό, όταν σε στημένη φάση δεν απομακρύνθηκε η μπάλα, όμως η προβολή του Τολιάκη από το πέναλτι έφυγε άουτ. Στο 27ο λεπτό, η Ανέζα άνοιξε το σκορ, όταν ο Ρούμπος υποδέχτηκε την μπάλα έξω από την περιοχή και αφού έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του, πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά, γράφοντας το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι, όταν ο Μιχάλης μπήκε από πλάγια και έσπασε για το Ρούμπο, η προβολή του οποίου όμως δεν είχε δύναμη, με το Διαμαντή να μπλοκάρει. Στο 39ο λεπτό, η Φιλοθέη, άγγιξε την ισοφάριση, με τον Παππά να σεντράρει για το κεφάλι του Βασιλάκου, που από πολύ καλή θέση, έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η Φιλοθέη συνέχισε να ψάχνει το γκολ, και στο 41ο λεπτό είχε νέα φάση, με το Δήμο να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής, όμως την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια, με 0-1 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ανέζα είχε την πρώτη αξιόλογη φάση, στο 54ο λεπτό, με το σουτ του Μιχάλη να σταματά στο Διαμαντή, με τον έμπειρο επιθετικό να λίγα λεπτά αργότερα, να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, όταν στο 59ο λεπτό, μετά από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Χρηστογιάννη, πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, και έγραψε το 0-2. Με άλλο αέρα οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να τελειώσουν το ματς, με το Γ. Σιώζο να σουτάρει στο 62ο λεπτό λίγο άουτ, και το Ρούμπο ένα λεπτό μετά να βλέπει το Διαμαντή να βγάζει σε κόρνερ στη γωνία του, τη δική του προσπάθεια. Στο 74ο λεπτό, η Ανέζα είχε νέα τελική, με το Χρηστογιάννη να σουτάρει έξω από την περιοχή και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ χρειάστηκε να φτάσουμε στο 77ο λεπτό για να φανεί επιθετικά η Φιλοθέη, στην επανάληψη, με τον Τρούλλη να εκτελεί νέο απευθείας φάουλ, που έδιωξε σε κόρνερ ο Μπακοχρήστος. Η Ανέζα στο 79ο λεπτό τελείωσε το παιχνίδι, όταν μετά από επιθετική προσπάθεια, τελικός αποδέκτης της μπάλας ήταν ο Νίκαρης που πλάσαρε με το αριστερό το Διαμαντή, που έχασε την ισορροπία του στο βαρύ τερέν, γράφοντας έτσι το 0-3. Η τελευταία φάση ανήκε και πάλι στην Ανέζα, με το Μητσαρά να φεύγει στον κενό χώρο, όμως να μην μπορεί με διπλή προσπάθεια να νικήσει το Διαμαντή, με το 0-3 να παραμένει ως το τελευταίο σφύριγμα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Τσιώρη Ιωάννα

AO Φιλοθέης (Πουλιάνος) : Διαμαντής, Τσιάπαλης (77' Λαζανάς), Παππάς Θ., Γαλάνης, Τολιάκης, Παππάς Φ. (61' Μπάλλιας), Τρούλλης, Καραγιάννης Αγγ., Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Μπακοχρήστος Σ., Μυτικιώτης (36' Γκανάρας), Χουλιάρας Αν.,Παπανίκου, Πλακιάς, Ρώσσιος (46' Σιώζος Γ.), Χρηστογιάννης, Νίκαρης (81' Μπακοχρήστος Θ.), Παραλίκας, Μιχάλης (81' Μητσαράς), Ρούμπος (86' Χουλιάρας Ν.)