Στην Α' ΕΠΣΑ ο Ερμής!

Σπουδαία νίκη που ισοδυναμεί με άνοδο πέτυχε ο Ερμής, κόντρα στον ΑΟ Κορφοβουνίου, με 2-0.

Σύντομη αποδείχτηκε η παρουσία του Ερμή Κεραματών στη Β' ΕΠΣΑ, καθώς με το πέρας της πρώτης του χρονιάς, επιστρέφει στην Α' ΕΠΣΑ, ακολουθώντας την Αναγέννηση και τη Νέα Αναγέννηση Αρταίων 2016. Η ομάδα των Σεϊμένη-Σιαπέρα που ξεκίνησε τη σεζόν ως μια παρέα, πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο Πρωτάθλημα, και παρά τις δύο ήττες στις πρώτες αγωνιστικές των μπαράζ, κάνοντας εν συνεχεία το 3 στα 3, σφράγισε το εισιτήριο της ανόδου στην Α' κατηγορία. Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να πέσουν πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ όπως στο ματς του πρώτου γύρου με τον Κίτσιο, καθώς στο πρώτο μέρος ο Βάσιος πραγματοποίησε πολλές επεμβάσεις, ωστόσο με δύο γκολ στο δεύτερο μισό κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Στο 15ο λεπτό, ο Λεκάνης σούταρε όμως ο Βάσιος του είπε "όχι" ενώ πέντε λεπτά μετά, σε δυνατό σουτ του Σιαπέρα, ο Βάσιος έβγαλε δύσκολα στη γωνία του. Στο ημίωρο, ο Σιαπάτης βγήκε σε θέση τετ α τετ όμως νικήθηκε από το Βάσιο, ο οποίος σταμάτησε λίγο αργότερα και το Δήμο. Στο 41ο λεπτό, ο Σιαπάτης από το ύψος του πέναλτι είδε και πάλι το Βάσιο να αποκρούει, ενώ λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Λεκάνης κόπηκε τελευταία στιγμή από την άμυνα του ΑΟΚ. Το Κορφοβούνι από τη μεριά του είχε δύο καλά σουτ με τους Κοντοδήμα και Μπόσμο, με το δεύτερο να βγάζει δύσκολα ο Γόγαλης.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν νωρίς, όταν από βαθιά μπαλιά του Πανέτα, ο Βάσιος δεν κατάφερε να μπλοκάρει και ο Λεκάνης εκμεταλλευόμενος την κατάσταση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Τρία λεπτά μετά, ο Στασινός είχε την ευκαιρία κάνει το 2-0, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ στο 58', ο ΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο Παπαστράτος που έφυγε στην κόντρα κόπηκε την τελευταία στιγμή. Στο 68ο λεπτό, ο Ερμής κλείδωσε την άνοδο, όταν ο Λεκάνης έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε στο Σιαπάτη που από κοντά δε λάθεψε, γράφοντας το 2-0 για την ομάδα του. Ο χρόνος που απέμενε μέχρι τα 90' κύλησε, με τον Ερμή να φτάνει κοντά στο 3-0 στο 90' με την μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι σε προσπάθεια του Χαϊντάρι, ενώ και ο ΑΟΚ είχε μια καλή φάση, με σουτ του Καρίνου που έφυγε μόλις άουτ.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Μάνος Δημήτρης - Στούπας Παύλος

Ερμής Κεραματών (Σεϊμένης-Σιαπέρας) : Γόγαλης, Θεμελής, Χαϊντάρι, Πανέτας, Σιαπέρας, Τσώλης (81' Μήτσιος), Στασινός (75' Δήμος Α.), Πατήλας, Σιαπάτης Σ. (60' Κατέρος) , Δήμος Χ., Λεκάνης (86' Σιαπάτης Χ.)

ΑΟ Κορφοβουνίου (Πλιάτσικας) : Βάσιος, Ζάμπας (52' Ντάλας), Μεγαδούκας (75' Τάτσης), Ντούλας, Καραντζάς, Βάσιος, Μπόσμος, Σαμαρτζής, Παπαστράτος (86' Κοκκινέλης), Κοντοδήμας, Παππάς (33' Καρίνος)