Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Δόξα, 2-0 τη Φιλοθέη εκτός έδρας

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας προκρίθηκε η Δόξα Άρτας, καθώς επικράτησε με 2-0 εκτός έδρας της Φιλοθέης.

Νέα εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα κόντρα στη Φιλοθέη φέτος, αυτή τη φορά στο γήπεδο των Κεραματών για τη Β' φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι στο πεντάλεπτο με ένα δυνατό συρτό σουτ του Α. Νούτσου έξω από τη μεγάλη περιοχή, το οποίο μπλόκαρε ο Μπόλης. Στο 13' ο Μπιθυκούκης μετά από ατομική προσπάθεια από τα αριστερά, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα που είχε πορεία προς την εστία, κόντραρε στους αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Στο 24ο λεπτό, και δευτερόλεπτα πριν τη δεκάλεπτη διακοπή του αγώνα από το διαιτητή λόγω της έντονων καιρικών φαινομένων που επικρατούσαν στο γήπεδο, ο Κάλλιας πλησίασε κοντά στο γκολ, όταν πάτησε περιοχή, όμως το πλασέ του πέρασε άουτ. Μετά την επανεκκίνηση του ματς, ο Τσιάτσος είχε ένα καλό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στο 35', δυνατό σουτ του Τυρολόγου, απέκρουσε με τις γροθιές ο Μπόλης. Στο 40' οι τυπικά γηπεδούχοι που στα τελευταία λεπτά του α' μέρους κέρδισαν κάποια μέτρα στο γήπεδο, είχαν την πρώτη τους αξιόλογη φάση στο παιχνίδι, με τον Δήμο να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νικολαΐδη.

Στην επανάληψη, η Δόξα απείλησε αμέσως, με τον Μπόλη να βγάζει δύσκολα σε κόρνερ το δυνατό σουτ του Σιλιόγκα. Στο 48' ήταν η σειρά του Δήμου για τη Φιλοθέη να σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα κοντραρίστηκε και ο Νικολαΐδης τη μπλόκαρε. Στο 53' ο Σιλιόγκας απείλησε ξανά, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με το Μπόλη να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Δε συνέβη το ίδιο όμως με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, όταν ο Παπαγιάννης με απευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε το Μπόλη, ο οποίος δεν κατάφερε να συγκρατήσει τη μπάλα και η οποία κατέληξε στο βάθος της εστίας του για το 0-1. Στο 67' ο Μακρής μετά από ατομική προσπάθεια και σουτ δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Φιλοθέης, η οποία στο 73ο λεπτό έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από συνεχόμενα λάθη των αμυντικών της Δόξας, ο Δήμος σούταρε, με τη μπάλα να χτυπά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ. Και αφού οι τυπικά γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα, πέντε λεπτά αργότερα η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Μακρή από τα αριστερά με ατομική ενέργεια να φτάνει απέναντι στον Μπόλη, τον οποίον πλάσαρε και ο Σιλιόγκας που ακολούθησε τη φάση την προώθησε στα δίχτυα, κάνοντας εύκολα το 0-2. Στο 82' από σέντρα του Κοσσυβάκη, ο Μ. Νούτσος σούταρε από κοντά λίγο πάνω από την εστία του Μπόλη, ενώ στις καθυστερήσεις, ο Κοσσυβάκης από πλάγια θέση και απέναντι από τον Μπόλη σούταρε άουτ, με το σκορ να παραμένει στα επίπεδα του 0-2 και τη Δόξα να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον ΑΟ Αγ. Αναργύρων για μία θέση στα ημιτελικά του θεσμού.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του παιχνιδιού.

Διαιτητής: Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΟ Φιλοθέης (Πουλιάνος): Μπόλης, Λαζανάς, Τρούλλης, Παππάς Θ. (46' Καραγιάννης), Τολιάκης, Παππάς, Μπάλλιας, Τσιάπαλης, Δήμος (83' Καρατζένης), Καραγιάννης Α., Γαλάνης (67' Βασιλάκος / 76' Χύσο)

Δόξα Άρτας (Νίκου):Νικολαΐδης, Τσιάτσος (81' Κοσσυβάκης), Νούτσος Α., Παπαγιάννης, Πέτσας (81' Νούτσος Μ-Χ.), Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης (81' Γκότζα), Γκούβελος (61' Μακρής), Μπιθυκούκης (81' Κωστής), Σιλιόγκας