Στη Superleague 2 ο Καραϊσκάκης!

Ανώδυνη ήττα γνώρισε ο Καραϊσκάκης από τα Τρίκαλα, αφού σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή στην Κρήτη, θα αγωνίζεται του χρόνου στη Superleague 2!

Στη Superleague 2, δηλαδή τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, πίσω από τη Superleague θα αγωνίζεται ο Καραϊσκάκης του χρόνου, αφού αν και γνώρισε την ήττα από τα Τρίκαλα με 1-3, σε συνδυασμό με την ήττα του Ηρακλή από τον Πλατανιά στην Κρήτη, βρίσκεται βαθμολογικά πάνω από "Γηραιό" λόγω και του πρόσφατου -3, και έτσι κερδίζει τη δέκατη προνομιούχο θέση. Οι φιλοξενούμενοι αν και είχαν εξασφαλίσει την παρουσία τους στη Football League και κόντρα σε όσα πολλές φορές ψιθυρίζονται, έπαιξαν το ματς παρουσιάζοντας το καλύτερο δυνατό πρόσωπο και έφυγαν δίκαια με το "διπλό". Στο 4ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι, με τον ταχύτατο Μαρκόφσκι να μπαίνει στην περιοχή και να κάνει το γύρισμα, όμως τον Καπία να διώχνει σε κόρνερ. Στο 6ο λεπτό ο Καραϊσκάκης απάντησε στις φάσεις, με τον Τζιώρα να βρίσκεται στην περιοχή και να σουτάρει, όμως την μπάλα να κοντράρει. Στο 11' ωραία ξεδιπλωμένη επίθεση της αρτινής ομάδας κατέληξε σε σουτ του Ψιάνου από το ύψος της περιοχής που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 21' και ενώ λίγο νωρίτερα ο Άλεξιτς στην κόντρα επίθεση έκανε κακή επιλογή, οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, με τον Τσιμίκα να σεντράρει και το Μαρκόφσκι να παίρνει δύσκολη κεφαλιά αφύλαχτος στο δεύτερο δοκάρι, που έφυγε άουτ. Στο 24ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν από σπάσιμο του Χούσου, ο Κάκκο σούταρε δυνατά από τη μικρή περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Καψάλη στην επαναφορά να σουτάρει δυνατά και τον Ταϊρη να το νικά δύσκολα. Στο 34ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης που ήταν σαφώς πιο επιθετικός είχε νέα φάση, όταν από σέντρα του Ψιάνου, ο Καπίας πήρε τη γυριστή κεφαλιά όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Δύο λεπτά μετά, ο Τζιώρας ελίχθηκε ωραία στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό, όμως ο Ταϊρης έπεσε και μπλόκαρε. Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, όταν από σέντρα του Καπού, ο Τσιμίκας πλάσαρε με τη μία, λίγο άουτ, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Μέλκα. Στο 42ο λεπτό, ο Μαρκόφσκι έκανε πολύ ωραία ενέργεια ανάμεσα σε τρεις, όμως το πλασέ του δεν ήταν το καλύτερο και μπλόκαρε ο Μέλκας.

Στην επανάληψη, ο Καραϊσκάκης μπήκε με φάση, με τον Τζιώρα να βρίσκεται στην περιοχή και να σουτάρει, με την μπάλα να κοντράρει ενώ δύο λεπτά ο Παπανίκου, από σπάσιμο του Τζιώρα σούταρε δυνατά, από το ύψος της περιοχής, με τον Ταϊρη να διώχνει για ακόμα μια φάση, ενστικτωδώς. Στο 52ο λεπτό, ο Καραϊσκάκης άνοιξε το σκορ, όταν ο Παναγιώτου κέρδισε φάουλ 4-5 μέτρα έξω από την περιοχή, και ο Άλεξιτς, που ανέλαβε να το χτυπήσει, με θαυμάσια εκτέλεση άφησε άγαλμα τον εξαιρετικό Ταϊρη, γράφοντας το 1-0. Στο 55ο λεπτό, από δυνατή εκτέλεση πλαγίου, ο Κάκκο βρέθηκε στην περιοχή, σούταρε ωραία τεχνικά με το εξωτερικό, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Αξίζει να σημειωθεί πως ένα λεπτό νωρίτερα, είχε αποχωρήσει από το γήπεδο ο αρχηγός της ομάδας Τέλης Καραγιαννίδης, ο οποίος παρά το θέμα υγείας του φέτος, αγωνίστηκε όταν η ομάδα τον χρειάστηκε, και γνώρισε την αποθέωση. Στο 60ο λεπτό, τα Τρίκαλα που με την είσοδο του Ράντι ανέβηκαν στο γήπεδο, έφτασαν στην ισοφάριση, όταν ο Τριανταφυλλάκος έκανε τη σέντρα και στο δεύτερο δοκάρι ο Συριόπουλος, εντελώς αμαρκάριστος, πήρε την κεφαλιά, σημειώνοντας το 1-1. Στο 64ο λεπτό μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή, όταν ο πιο δραστήριος παίκτης τους, Μαρκόφσκι, που χειροκροτήθηκε μάλιστα από τον κόσμο του Καραϊσκάκη κατά την αλλαγή του ως αναγνώριση της προσπάθειάς του, έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά το Μέλκα, για το 1-2. Ένα λεπτό μετά, ο Καραϊσκάκης πλησίασε στην ισοφάριση, όταν ο Μπαντέ βρέθηκε φάτσα με τον Ταϊρη, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο γκολκίπερ των Τρικάλων μπλόκαρε. Στο 75ο λεπτό, τα Τρίκαλα που έπαιζαν χωρίς άγχος έφτασαν σε νέα φάση, όταν ο Ράντι, ξεμαρκαρίστηκε έξω από την περιοχή και σούταρε όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα, σε φάση διαρκείας, ο Ψιάνος τράβηξε τη φανέλα του Συριόπουλου και ο Βάτσιος έδειξε ορθώς την άσπρη βούλα. Ο Συμελίδης (ο οποίος λογομάχησε με οπαδούς των Τρικάλων στο τέλος του ματς) ωστόσο που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, νικήθηκε από το Μέλκα, που μάλιστα μπλόκαρε. Στο 84ο λεπτό, τα Τρίκαλα κλείδωσαν τη νίκη τους, με τον Καπό να γυρίζει το σώμα του έξω από την περιοχή, να σουτάρει συρτά στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Μέλκα, σκοράροντας ένα ωραίο προσωπικό τέρμα, για το τελικό 1-3. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι παίκτες του Καραϊσκάκη δεν κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του ματς, όμως για καλή τους τύχη, το ίδιο συνέβη και με τους αντίστοιχους του Ηρακλή στην Κρήτη, που γνώρισαν την ήττα. Έτσι, η αρτινή ομάδα θα αγωνίζεται του χρόνου, στον προθάλαμο της Superleague, τη Superleague 2, όμως σαφέστατα θα χρειαστεί σημαντική ενίσχυση, αφού όσο περνούσαν οι αγωνιστικές στο δεύτερο γύρο, φάνηκε να μένει από δυνάμεις και λύσεις.

Γκολ : Άλεξιτς 52' / Συριόπουλος 60', Μαρκόφσκι 64', Καπός 84'

Κίτρινες : Καψάλης, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Ματθαίου,Ψιάνος / Λάσκαρης

Κόκκινες : -

Διαιτητής : Βάτσιος Αριστείδης (Δυτικής Αττικής)  Βοηθοί : Αδαμόπουλος Κωνσταντίνος (Μεσσηνίας) – Σκορδίλης Θεοχάρης-Δημήτρης (Κέρκυρας)  4ος : Μπαϊλης Κωνσταντίνος (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Καραϊσκάκης (Χαραλαμπίδης) : Μέλκας, Παπανίκου, Καψάλης, Καπίας, Καραγιαννίδης (54' Μπαντέ), Χούσος, Παναγιώτου, Ψιάνος, Τζιώρας, Άλεξιτς (71' Ματθαίου), Κάκκο (84' Κούσης)

Τρίκαλα (Σίτσας) : Ταϊρης, Πάνος, Ντόσης (75' Νιάρος), Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάσκαρης (56' Ράντυ), Τριανταφυλλάκος, Συμελίδης, Κάπος, Τσιμίκας, Μαρκόφσκι (89' Κατσαντώνης)

Αναλυτικό φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού ΕΔΩ.