Στέψη με νίκη για τη Φλωριάδα!

Με νέα άνετη νίκη η Φλωριάδα, σήκωσε την κούπα του Πρωταθλητή για τη σεζόν 2017-2018.

Με την τέταρτη "τεσσάρα" της στα ματς των play-off ανόδου, η Φλωριάδα στέφθηκε με κάθε επισημότητα Πρωταθλήτρια για τη σεζόν 2017-2018 στην Α' ΕΠΣΑ. Θύμα η ΑΕ Ξηροβουνίου, που δεν μπόρεσε να σταθεί εμπόδιο στο γλέντι που είχε στηθεί στη φυσική έδρα της ομάδας. Μόλις στο 3ο λεπτό, ο Αντωνίου κέρδισε πέναλτι από τον Καφαλή, όμως ο Αλεξίου νίκησε το Μήτσιο από την άσπρη βούλα. Ο έμπειρος φορ της Φλωριάδας, πήρε τη ρεβάνς στο 10ο λεπτό, όταν μετά από καταπληκτική σέντρα του Μαργαρίτη από αριστερά με εξωτερικό φάλτσο στο δεύτερο δοκάρι, με ωραίο εναέριο πλασέ έγραψε το 1-0. Ο Δόσης είχε την ευκαιρία στο 15ο λεπτό να ισοφαρίσει, όμως ο Μπακόλας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ την κεφαλιά του, για να φτάσουμε στο 2-0 στο 20ο λεπτό, όταν από ωραία κάθετη του Κατσαρού, ο Αντωνίου μοίρασε στον Τσίρο, που γύρισε στην κενή εστία στο Μήτσιο, που την έσπρωξε στην κενή εστία, με τον Αλεξίου εξουδετερωμένο. Ο Δόσης που έψαξε το γκολ, νικήθηκε εκ νέου στο 30' από τον Μπακόλα, ο οποίος σταμάτησε και στο 38' σουτ του Βίτσιου, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μαργαρίτης βγήκε από πλάγια απέναντι από τον Αλεξίου και προτίμησε να γυρίσει την μπάλα αντί να σουτάρει, με τον Αλεξίου να αποκρούει την προσπάθεια του Τσίρου να σκοράρει με το στήθος.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΞ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ στο 53ο λεπτό, όταν ο Δόσης έσπασε στον Κυριαζή, που πλάσαρε απέναντι από τον Μπακόλα, με τον γκολκίπερ της Φλωριάδας να φεύγει προς τον αντίπαλο του και να διώχνει δύσκολα με τα πόδια. Στο 58ο λεπτό, ο Δόσης από καλή θέση πλάσαρε άστοχα, με τη Φλωριάδα να τιμωρεί την αστοχία του Ξηροβουνίου με δύο ακόμη γκολ. Στο 62ο λεπτό, ο Μαργαρίτης εκτέλεσε κόρνερ, και ο Κακάβας με ακόμη μια κεφαλιά στη φετινή σεζόν, νίκησε τον Αλεξίου, για το 3-0. Το τελικό σκορ, διαμορφώθηκε στο 70ο λεπτό, όταν ο Γκαναβίας βρήκε κάθετα το Σπύρου, που με τη σειρά του βρήκε απέναντι τον αμαρκάριστο Μανιφάβα, που πλάσαρε ψύχραιμα, για το 4-0. Στον υπολειπόμενο χρόνο, οι μόνες αξιόλογες φάσεις ήταν δύο δυνατά σουτ του Γκαναβία, που έφυγαν δίπλα από το δοκάρι του Αλεξίου και ένα σουτ του Πλακία που απέκρουσε στη γωνία του ο Μπακόλας. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους νικητές να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του τίτλου. Πλούσιο φωτορεπορτάζ, καθώς και βίντεο από το παιχνίδι και την απονομή θα παρακολουθήσετε στο artagoal.gr το αργότερο μέχρι αύριο.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Κυριακού Χρήστος

ΑΟ Φλωριάδα (Χρήστου) : Μπακόλας, Αποστόλου (51' Σπύρου), Καλαμπούκης, Κακάβας, Λύτος, Κατσαρός, Τσίρος (63' Μανιφάβας), Νικοπολίδης, Μήτσιος (81' Οικονόμου Ηλ.), Μαργαρίτης, Αντωνίου (46' Γκαναβίας)

ΑΕ Ξηροβουνίου (Παππάς) : Αλεξίου, Μητροπάνος (46' Γκυζέλης), Καφαλής, Κοσταντίνι, Βίτσιος (70' Τσατταλιός), Γιαννούλης, Νταλάκας, Κυριαζής (80' Πλακιάς), Δόσης Αρ., Νίκου, Γρύλλης

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι ΕΔΩ, και από την απονομή ΕΔΩ.