Στα πλέι οφ η Αναγέννηση παρά την ήττα στη Νέα Ιωνία

Στην 4άδα των πλέι οφ της Α1 Γυναικών θα συμμετάσχει και φέτος η Αναγέννηση.

Ξεκαθάρισε και τυπικά η 4αδα που θα παίξει στα πλέι οφ με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η Νέα Ιωνία ήταν το μεγάλο φαβορί της σημερινής αναμέτρησης απέναντι στην αρτινή μας ομάδα και έφτασε εύκολα τη νίκη, με την Αναγέννηση να κατακτά την 4η θέση, αφού το Πανόραμα που πάλεψε μέχρι το τέλος το ματς δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη και να κερδίσει τον ΠΑΟΚ. Η Νέα Ιωνία έχει πλέον «5 στα 5» φέτος κόντρα στην Αναγέννηση, δύο εντός έδρας νίκες 34-20 και 26-23 στο EHF European Cup, 33-29 εκτός και 45-30 εντός έδρας για το πρωτάθλημα και 38-25 στον ημιτελικό του Κυπέλλου. Όπως είναι φυσικό, η αρτινή μας ομάδα είναι το αουτσάιντερ στη μεταξύ τους μάχη για την πρόκριση στους τελικούς, με τα πλέι οφ αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη (24/4, 18:00) και την πρόκριση να κρίνεται στις 2 νίκες, με τη Νέα Ιωνία φυσικά να έχει το πλεονέκτημα έδρας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Αναγέννηση έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ με 3-4 γκολ διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 20-15. Στο β' ημίχρονο, η αρτινή μας ομάδα δέχτηκε πολλά γκολ στον αιφνιδιασμό μετά από λάθη στην επίθεση, με τη Νέα Ιωνία χάρη στο γρήγορο παιχνίδι της να σκοράρει με ευκολία, παίρνοντας μία άνετη νίκη με 45-30.

Διαιτητές: Τόλιος - Φωκίτης

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-3, 9-5, 12-8, 15-12, 20-15 (ημχ.), 22-18, 27-20, 33-22, 39-25, 43-26, 45-30

Δίλεπτα: 6-1  Πέναλτι: 5/5-3/6

ΟΦΝ Ιωνίας (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 5, Λουμπιάναια 4, Αράλντι 4, Κμίροβα 7, Κρνιτς, Μακρή, Φράγκου 5, Ν. Κεπεσίδου 9, Τσάκαλου 5, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη 1, Νταβίντοβιτς 2, Πάπα 3, Λυτρίβη

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 3, Μόσχου 1, Σκάρα, Νούλα 5, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 3, Σαΐντοβα, Ανδρίτσου 7, Καραχαρίση 5, Προκοπίδου 5, Μάστακα 1