Σπουδαίο τρίποντο για τον Καραϊσκάκη, 3-2 τον Εργοτέλη σε ένα ματς που «έσπασαν καρδιές»! (pics)

Πρώτη εντός έδρας νίκη για την αρτινή ομάδα.

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο, με βάση και το πως κύλισε η αναμέτρηση, πήρε σήμερα στο γήπεδο των Αγ. Αναργύρων ο Καραϊσκάκης, απέναντι στον Εργοτέλη, ο οποίος εκτός από τη νίκη κέρδισε και τον Κρισμάρεβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός φέτος και έδειξε ότι θα βοηθήσει αρκετά με την εμπειρία του την ομάδα αλλά και τους νεαρότερους ποδοσφαιριστές.

Σε έναν πολύ βαρύ αγωνιστικό χώρο από τις συνεχόμενες βροχοπτώσεις των τελευταίων ημερών και ο οποίος όσο περνούσε η ώρα, σε συνδυασμό με την κατά διαστήματα καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε, γινόταν ακόμα πιο χειρότερος, ο Καραϊσκάκης μπήκε δυνατά και παθιασμένα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να προηγηθεί με 2-0, εκμεταλλευόμενος τα κερδισμένα κόρνερ. Βέβαια σε αυτά τα ματς χρειάζεται και λίγη δόση τύχης και η αρτινή ομάδα την είχε στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς στο πεντάλεπτο, από γλίστρημα του Ναζίμ, ο Κουάτενγκ έφυγε στη κόντρα, με τον Χουάντερσον όμως να τον σταματά, ο οποίος ένα λεπτό νωρίτερα μπλόκαρε εύκολα απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ποζατζίδη. Ο Εργοτέλης απείλησε ξανά στο 17', με τον Κουάτενγκ να έχει ένα καλό σουτ που πέρασε άουτ, για να φανεί πρώτη φορά επιθετικά η αρτινή ομάδα ένα λεπτό αργότερα, με τον Τσέλιο να προλαβαίνει με τα πόδια τον Ντοναλντόνι σε φάση τετ-α-τετ. Στο 20ο λεπτό ήρθε το 1-0 για την αρτινή ομάδα, όταν σουτ του Ρούνεϊ κόντραρε και πέρασε κόρνερ, με τον Τάμπα να το εκτελεί, τον Κρισμάρεβιτς να κάνει μία πρώτη κεφαλιά, και τον Ντοναλντόνι από κοντά να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η μπάλα κόλλησε στην περιοχή του Τσέλιου. Το γκολ ανέβασε την ψυχολογία στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν στο 23' απανωτά σουτ, τα οποία κόντραραν σε αντιπάλους, ενώ στο 27' σουτ του Σταματή κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ, από τον Μπεκατώρο αυτή τη φορά, ο Σταματής πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ναζίμ με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι πέτυχε το 2-0. Πριν το δεύτερο τέρμα του Καραϊσκάκη, οι φιλοξενούμενοι είχαν μία κεφαλιά του Μίκο μετά από κόρνερ, με τον Χουάντερσον να μπλοκάρει τη μπάλα. Ο Εργοτέλης προσπάθησε στη συνέχεια να ξεπεράσει το σοκ από τα γκολ που δέχθηκε, όμως αρκετές προσπάθειες των φιλοξενούμενων ανακόπηκαν από τον εξαιρετικό σήμερα Κρισμάρεβιτς, ο οποίος αγωνίστηκε για πρώτη φορά βασικός στο πρωτάθλημα μετά τον τραυματισμό του. Η μοναδική καλή στιγμή στον υπολειπόμενο χρόνο του α' μέρους ήταν στο 39', με τον Κόνραντ να κάνει κακό τελείωμα από καλή θέση, έπειτα από μπαλιά του Ποζατζίδη.

Στην επανάληψη, ο Εργοτέλης σε αντίθεση με την χαμένη ευκαιρία στην έναρξη του ματς, ξεκίνησε με γκολ, καθώς στο 46ο λεπτό, η μπάλα κόλλησε στην περιοχή, οι αμυντικοί του Καραϊσκάκη δεν κατάφεραν να την απομακρύνουν και ο Κόνραντ φάτσα με τον Χουάντερσον πλάσαρε σωστά, μειώνοντας σε 2-1. Το γκολ έδωσε ψυχολογία στους φιλοξενούμενους, με τον Μπουτσάκη πέντε λεπτά αργότερα μετά από εξαιρετική ενέργεια να έχει ένα επικίνδυνο γύρισμα που πέρασε απ' όλους, ενώ στο 57' σουτ του Κόνραντ μέσα από την περιοχή, κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι το μομέντουμ του αγώνα κατάφεραν να φέρουν το ματς στο ίσα, όταν έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ και σέντρα από τα αριστερά, ο Κόνραντ πήρε την κεφαλιά-πάσα στη μικρή περιοχή και με ωραία περιστροφή γύρισε και σούταρε δυνατά για το 2-2. Η επόμενη καλή στιγμή ήταν στο 81', ξανά για τους φιλοξενούμενους, με τον Ποζατζίδη με μακρινή εκτέλεση φάουλ να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ, με τον Χουάντερσον πάντως να δείχνει να ελέγχει την πορεία της μπάλας. Και ενώ όλα έδειχναν, με βάση την εικόνα του β' ημιχρόνου, ότι ο Καραϊσκάκης θα έχανε τουλάχιστον δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα του, ο Σταματής στο 86ο λεπτό κέρδισε πέναλτι στη γωνία της περιοχής, με τον ίδιο να το εκτελεί εύστοχα για το 3-2, βάζοντας ξανά τον Καραϊσκάκη μπροστά στο σκορ και ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους που δεν πτοήθηκαν από τις καιρικές συνθήκες και βρέθηκαν στο γήπεδο για να παρακολουθήσουν την αγαπημένη τους ομάδα. Στον υπολειπόμενο χρόνο οι γηπεδούχοι αμύνθηκαν σωστά, δεν άλλαξε κάτι στο αποτέλεσμα του ματς, και πήραν μία τεράστια νίκη σε ένα πολύ δυνατό ματς, το οποίο διεξήχθη σε πολύ δύσκολες συνθήκες!

Διαιτητής: Νικολάου (Αθηνών)  Βοηθοί: Κωνσταντόπουλος (Κορίνθου) - Τριαντάφυλλος (Κορίνθου)  4ος: Τσουκαλάς (Αθηνών)

Γκολ: Ντοναλντόνι 20', Ναζίμ 28', Σταματής πεν. 87' / Κόνραντ 46', 66'

Κίτρινες: Βουτσάς, Ποζατζίδης / Ρουμπανγκούκα, Χουάντερσον

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς): Χουάντερσον, Τάμπας, Κλιγγόπουλος, Γλυνός, Μπεκατώρος, Κρισμάρεβιτς, Ρουμπανγκούκα (72' Βαφειάδης), Ρούνεϊ (92' Φετεινίδης), Ντοναλντόνι, Ναζίμ, Σταματής (88' Δερμιτζάκης)

Εργοτέλης (Μπαδήμας): Τσέλιος, Ντουμάνης, Ποζατζίδης, Σαρρής, Μίκο, Μπουτσάκης (83' Αχμέντ), Βουτσάς, Πέϊος (32' Νεράλ), Κωστανάσιος (73' Κοκκίνης), Κόνραντ, Κουάτενγκ (46' Πατρινός)