Σπουδαίο "διπλό" του Εθνικού στην Κρανούλα

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Εθνικός Φιλιππιάδας, επικρατώντας της Δόξας Κρανούλας με 1-2.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε σήμερα μέσα στην έδρα της Δόξας Κρανούλας ο Εθνικός Φιλιππιάδας, με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι με τη νίκη αυτή προσπέρασαν στο βαθμολογικό πίνακα τους ηττημένους, και υποδέχονται την επόμενη αγωνιστική το Θεσπρωτό, με πολύ καλή ψυχολογία, σε ένα ματς που αν ο Εθνικός δε θέλει να μπει σε περιπέτειες στο τέλος της σεζόν, πρέπει να το πάρει. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι νικητές κυνήγησαν το γκολ στο πρώτο μέρος, και το πλησίασαν στο 20', με το πλασέ του Κούση να φεύγει λίγο άουτ, ενώ οι γηπεδούχοι, είχαν ένα καλό σουτ με το Ζδράβο, το οποίο όμως σταμάτησε δύσκολα με τα ακροδάκτυλα ο Μολώνης, και κατάφεραν να το πετύχουν στο 28ο λεπτό, όταν ο Σιώρος πάτησε ωραία στον Κούση, αυτός με τη σειρά του έκανε τη σέντρα, και ο επερχόμενος Σιδηρόπουλος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Ο ίδιος παίκτης έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ λίγο αργότερα, όμως δεν κατάφερε από πλεονεκτική θέση στην περιοχή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ενω από τη μεριά της η Δόξα έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο ημίωρο, όμως το σουτ του Παπαγεωργίου από το ύψος της περιοχής σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Εθνικός ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά του πριν φύγει το ημίχρονο, με το Μανιώτη στο 40ο λεπτό να εκτελεί κόρνερ, και το Σιδηρόπουλο να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους, γράφοντας με κεφαλιά το 0-2, δείχνοντας από τα πρώτα δύο παιχνίδια μόλις που αγωνίστηκε, πόσο έλειψε ένας κλασικός σέντερ φορ από την ομάδα του Εθνικού.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να πετύχουν την ανατροπή και πίεσαν αρκετά τον Εθνικό, φτάνοντας στη μείωση του σκορ στο 62ο λεπτό, με το Ζδράβο να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια, και εκμεταλλευόμενος και μια κόντρα, να βγαίνει απέναντι από το Μολώνη και να το νικά για το 1-2. Οι γηπεδούχοι έμειναν στο 70ο λεπτό με παίκτη λιγότερο, με το Σκανδάλη να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, κάτι που δε βοήθησε τις προσπάθειές τους να γυρίσουν το ματς, ωστόσο, και παρ' ότι με παίκτη λιγότερο, άσκησαν έντονη πίεση στην άμυνα του Εθνικού, ο οποίος ωστόσο κράτησε μέχρι τέλους, σε ένα φινάλε για γερά νεύρα, και πήρε ένα τρίποντο καθοριστικό για τη συνέχεια του Πρωταθλήματος. Τελευταία φάση για τη Δόξα, ένα μακρινό σουτ του Νούγια, που έφυγε λίγο δίπλα από την εστία του Μολώνη. Να σημειωθεί ότι ο Παπαρούνης αντικαταστάθηκε στο τέλος του αγώνα και επιδίωξε να πάρει τη δεύτερη κίτρινη-κόκκινη, πετώντας μπάλα στο γήπεδο αφού έγινε αλλαγή για να χάσει έναν αγώνα, χωρίς ωστόσο να αφήσει με παίκτη λιγότερο την ομάδα του.

Διαιτητής : Στεφάνου Στέφανος  Βοηθοί : Τίκας Δημήτρης - Παπαλαζάρου Γιώργος

Δόξας Κρανούλας (Σιαφάκας) : Αρχοντάκης, Μαρμούτας (55' Πάσχος), Φίλιος, Τσουλιάης (46' Μιχάλης), Νάσιος, Σκανδάλης, Τσουμάνης, Ζδράβος, Παπαγεωργίου, Παρχαρίδης (55' Νούγιας), Νάκος (90' Πασχάλης)

Εθνικός Φιλιππιάδας (Λάππας) : Μολώνης, Ντανάι, Ευθυμιάδης, Δημουλάς, Παπαρούνης (90' Ντούσκας), Μαλλάτος, Κούσης (80' Χρήστου), Μανιώτης, Σιδηρόπουλος, Σιώρος (75' Τσάπι), Λάππας (67' Λέντζος)