Σπουδαία νίκη του Ηρόδοτου επί των Φιλελλήνων

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Ηρόδοτος, που επικράτησε των Φιλελλήνων εντός έδρας με 1-0

Σπουδαίο τρίποντο για την ομάδα του Ηρόδοτου, που κρατάει την ομάδα του Καλογερικού ζωντανή στο κυνήγι αποφυγής των play out. Σε ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, δίχως πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, η πρώτη κλασική ευκαιρία ανήκε στους φιλοξενούμενους, όταν μετά από σέντρα που έγινε από τα αριστερά η μπάλα κατέληξε στον Μπιρμπίλη ο οποίος πλάσαρε, με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή κάθετη δοκό του Δημητρίου.

Στο δεύτερο μισό, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι φτάνοντας με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, με τον Σιόζο να αστοχεί από θέση τετ α τετ, πλασάροντας πάνω στο Βάσιο. Εν τέλει, το πολυπόθητο γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους ήρθε στο 78ο λεπτό, όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ και ενώ παρενεβλήθησαν αρκετά σώματα, ο Σιόζος βρέθηκε στην τροχιά της μπάλας, και την άλλαξε όσο έπρεπε, για να ξεγελάσει το Βάσιο και να γράψει το 1-0. Χαμένη ευκαιρία για τους Φιλέλληνες να πλησιάσουν στην τετράδα, σε αντίθεση με τον Ηρόδοτο που με αυτή τη νίκη ξέφυγε από τις θέσεις επικινδυνότητας.

Διαιτητής : Φάντης Παναγιώτης  Βοηθοί : Τράμπας Θωμάς - Γεωργούλας Βαλάντης

Ηρόδοτος Καλογερικού (Παύλου) : Δημητρίου, Χουλιάρας Α., Γκανάρας, Καραμέτσος, Hebeja, Παύλου (87' Ρώσσος), Παναγιώτου, Χουλιάρας Ν., Καπλανάι, Νούσιας (85' Νίκου Β.), Σιόζος (83' Νίκου Γ.-Χ.)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Βάσιος, Τσούρης (46' Βάσιος Γ.), Σερβετάς (46' Βλάχος), Κολιός, Γρούμπας, Τσιγαρίδας, Γούλας, Μπιρμπίλης, Ροβίνας, Σταμάτης, Αθανασιάδης (65' Γιάννενας)