Σπουδαία νίκη της Αναγέννησης κόντρα στην πολύ καλή Ζάκυνθο!

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε με 1-0, στις λεπτομέρειες, της Ζακύνθου και έκανε σημαντικότατο βαθμολογικό βήμα.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, όσοι βρέθηκαν το σημερινό βροχερό κυριακάτικο μεσημέρι, στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης μας. Η Αναγέννηση αντιμετώπισε τη Ζάκυνθο για τη 10η αγωνιστική της Γ' Εθνικής, με την ομάδα της πόλης μας να παίρνει σπουδαία νίκη, με 1-0, χάρη σε ένα γκολ του Ζυγκερίδη, στο 6', με το σέντερ φορ της "Α" να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου, τόσο για το γκολ που σημείωσε και έκρινε το ματς, όσο και για τη συνολική παρουσία του, με πολλές κερδισμένες μονομαχίες αλλά και αμυντική συνεισφορά. Όσον αφορά το παιχνίδι, η Αναγέννηση ήταν σαφώς ανώτερη στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη έριξε κάπως την απόδοσή της, όμως ήταν πολύ μαχητική και δεν επέτρεψε στη Ζάκυνθο να της δημιουργήσει πολλές φάσεις. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, έδειξαν πως είναι μια πολύ σοβαρή και δουλεμένη ομάδα, που δε βρίσκεται τυχαία στην πρώτη 8άδα, και σίγουρα η σημερινή νίκη έχει πολύ μεγάλη σημασία, γιατί η Αναγέννηση με τέτοια αποτελέσματα, δείχνει ικανή να εδραιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας, σε ένα πολύ δύσκολο Πρωτάθλημα, φέτος, με πολλές και καλές ομάδες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Αναγέννηση μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και ευτύχησε στην πρώτη της ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Κυριάκης επιχείρησε εξαιρετική σέντρα από δεξιά, και ο Ζυγκερίδης που πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, την έστειλε με το κορμί στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Ραγιά, γράφοντας το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν, ψάχνοντας κυρίως την κόντρα με τον ταχύτατο Γουσέτη, που στο 10' κόπηκε σωτήρια από τον Μπεκατώρο, ενώ στο 20' έσπασε για το Στύλλα, που σούταρε άτσαλα, με την Αναγέννηση, από τη μεριά της, να κερδίζει πολλά κόρνερ, χωρίς όμως να μπορεί να φτάσει σε τελική. Στο 21ο λεπτό, ο ασταμάτητος στο πρώτο μέρος, Κυριάκης, έκανε πολύ ωραία σέντρα, όμως ο Ζυγκερίδης που βρέθηκε σε θέση για γκολ, στόπαρε με το χέρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, μετά από νέο κόρνερ για την "Α", ο Κυριάκης σούταρε στην κίνηση, ψηλά. Η Αναγέννηση συνέχισε να πιέζει, έχοντας πληθώρα στημένων φάσεων, από τις οποίες όμως αδυνατούσε να πάρει κάτι, και χρειάστηκε να φτάσουμε στο 45ο λεπτό, για να έχει μια τελική προσπάθεια, με την κεφαλιά του Θεοδωράκη, όμως, μετά από σέντρα του Μπεκατώρου, να μπλοκάρει εύκολα ο Ραγιάς. Οι φιλοξενούμενοι από τη μεριά τους, πήραν μέτρα στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως δεν κατάφεραν να φτιάξουν κάποια φάση άξιας αναφοράς, με το 1-0 να παραμένει ως την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Ζάκυνθος μπήκε πιο δυνατά, με τους Τσιμέλι και Κάρδαρη να συνεργάζονται στο 46ο λεπτό, για να μπλοκάρει ο Πατσιούρας το σουτ του τελευταίου, ενώ οι δύο επιθετικοί των φιλοξενούμενων άλλαξαν την μπάλα επικίνδυνα και δύο λεπτά αργότερα, με τον Μπεκατώρο, όμως, να κόβει σωτήρια σε κόρνερ. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν πολύ επικίνδυνα στην περιοχή της Αναγέννησης, με την άμυνα να αντεπεξέρχεται αρχικά, για να γίνει αποδέκτης της μπάλας ο Στύλλα και να σουτάρει από καλή θέση, για να μπλοκάρει ο Πατσιούρας. Ένα λεπτό αργότερα, η Αναγέννηση έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όταν ο πολύ καλός, σήμερα, Παππάς βρέθηκε φάτσα με το Ραγιά σε τετ α τετ, όμως άνοιξε το κοντρόλ και έχασε μια σπουδαία ευκαιρία. Η Ζάκυνθος προσπαθούσε να πάρει τα ηνία του αγώνα και να πιέσει, με την Αναγέννηση να ανταποκρίνεται καλά, και το βαρύ γήπεδο να μην είναι σύμμαχος των φιλοξενούμενων. Στο 71ο λεπτό, ο Νικολίτσας επιχείρησε ένα φαλτσαριστό σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ η Αναγέννηση απείλησε μετά από ώρα, στο 82ο λεπτό, με το Θεοδωράκη να πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, από σέντρα του Μπεκατώρου, στέλνοντας, όμως, την μπάλα λίγο άουτ. Στο 83ο λεπτό, ο Στύλλα δοκίμασε για ακόμα μια φορά στο ματς, το πόδι του, όμως ο Πατσιούρας και αυτή τη φορά μπλόκαρε σταθερά. Στον υπολειπόμενο χρόνο δε σημειώθηκε κάποια φάση άξια αναφοράς, με την Αναγέννηση να κρατά σφιχτά το υπέρ της αποτέλεσμα, και να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα σε έναν πολύ άξιο αντίπαλο.

Θα ακολουθήσει αργότερα πλούσιο φωτορεπορτάζ του παιχνιδιού, καθώς και βίντεο με δηλώσεις, αλλά και τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Χουλιάρας Δημήτρης (Πρέβεζας-Λευκάδας) Βοηθοί : Γκέλης Θωμάς (Ηπείρου) - Πασιάς Αριστείδης (Ηπείρου) Παρατηρητής : Μπαλατσούκας Κωνσταντίνος (Θεσπρωτίας)

Αναγέννηση Άρτας (Αγγέλης) : Πατσιούρας, Παπανίκου, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Θεοδωράκης, Παππάς (68' Μουσιωτίτσας), Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Πάνος (58' Πλαστουργός), Κυριάκης (89' Σακκάς)

Ζάκυνθος (Καραμαλίκης) : Ραγιάς, Μεντής, Λιβέρης, Μούστα, Γουσέτης (85' Κακολύρης), Τσουκαλάς, Τσιμέλι, Κάρδαρης (85' Ντούκας), Νικολίτσας, Τσίγκρηλας, Στύλλα