Σπουδαία νίκη της Αναγέννησης επί του Πιερικού! (pics)

Μία νίκη με μεγάλη βαθμολογική σημασία πέτυχε η Αναγέννηση, που επικράτησε του Πιερικού με 2-1.

Σπουδαία νίκη, με μεγάλη βαθμολογική αξία πέτυχε η Αναγέννηση κόντρα στον Πιερικό με 2-1, μπαίνοντας στην 8άδα και παίρνοντας ανάσα και διαφορά ασφαλείας από τις θέσεις της επικίνδυνης ζώνης. Οι παίκτες του Βαγγέλη Τζιάρρα έκαναν κατάθεση ψυχής, και με πρωταγωνιστές τους Παππά και Κυριάκη, που συνδυάστηκαν και στα δύο γκολ, έχοντας ισάριθμα γκολ και ασίστ, αντίστοιχα, πήραν μια πολύ σπουδαία νίκη, κόντρα σε μία από τις ομάδες που φιγουράρουν στα υψηλά πατώματα του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, η ομάδα μας ξεκινά την προετοιμασία της για το ματς της μεθεπόμενης αγωνιστικής (το προσεχές Σαββατοκύριακο, θα πάρει 3 εύκολους βαθμούς άνευ αγώνος με τη Φήκη), που ταξιδεύει στην Κέρκυρα, όπου θα έχει δύσκολο έργο κόντρα στη μαχητική Λευκίμμη που καίγεται για βαθμούς, λόγω της δυσμενούς βαθμολογικής της θέσης, και με ενδεχόμενη νίκη θα κάνει βαθμολογικό άλμα που είναι πιθανό να τη βάλει στην 6άδα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ήταν σχετικά μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, με την ομάδα μας να επικρατεί στις λεπτομέρειες, δείχνοντας αποτελεσματικότητα αλλά και μαχητικότητα. Η πρώτη φάση στο ματς ανήκε στην Αναγέννηση, στο 10ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μπεκατώρου, οι Μανιώτης και Ζυγκερίδης σούταραν, όμως η μπάλα σταμάτησε στα σώματα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Μανιώτης βρήκε με ωραία μεγάλη μπαλιά τον Κυριάκη, που σούταρε από πλάγια, όμως η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 14ο λεπτό, η Αναγέννηση απείλησε ξανά, όταν μετά από κόρνερ του Κορομηλά, ο Λισγάρας νίκησε τους πάντες στον αέρα, όμως ο Μαυρίδης έδιωξε σωτήρια πριν η μπάλα βρει εστία, ενώ στην πρώτη τους επικίνδυνη στιγμή, οι φιλοξενούμενοι, βγήκαν στην κόντρα μετά από λάθος στο κέντρο, όμως ο Μανιώτης έκοψε σωτήρια πριν την τελική προσπάθεια. Η πρώτη τελική του Πιερικού, ήρθε στο 21ο λεπτό, με το Σαραντίδη να πλασάρει μέσα από την περιοχή, άστοχα και αδύναμα, με τον Μπαλαούρα να ελέγχει, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Καλαϊτζής έκανε ωραία σέντρα, ο Μπαλογιάννης πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, στην πρώτη πολύ σημαντική στιγμή των φιλοξενούμενων. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες στη συνέχεια να επιδίδονται σε ένα παιχνίδι χωρίς ρυθμό, με αρκετές διακοπές και δυνατά μαρκαρίσματα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια χωρίς σκορ.

Η Αναγέννηση στο δεύτερο μέρος, ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, όταν ο Κυριάκης έκανε ωραία προσπάθεια και σέντρα, ο Ζυγκερίδης δεν έκανε επαφή, όμως ο Παππάς που ακολουθούσε τη φάση, έστειλε με προβολή την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπαλάφα, γράφοντας το 1-0. Ο Πιερικός προσπάθησε να απαντήσει άμεσα, με το σουτ του Κραγιόπουλου στο 49ο λεπτό, να φεύγει ψηλά άουτ, ενώ στην πρώτη του σοβαρή φάση στο δεύτερο μέρος, έφερε το ματς στα ίσα, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ της Αναγέννησης, οι παίκτες του έφυγαν στην κόντρα, ο Οικονομίκος σέντραρε και ο προωθημένος Μαυρίδης με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-1, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για φάουλ σε κράτημα, στην εκκίνηση της αντεπίθεσης. Στο 67ο λεπτό, ο Μυρώτης εκτέλεσε φάουλ, με το Στόιο να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια, σε μια φάση που ήλεγχε ο Μπαλαούρας, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η Αναγέννηση πήρε και πάλι το προβάδισμα, όταν μετά από σέντρα ακριβείας του Κυριάκη, ο Παππάς με κεφαλιά, σημείωσε το δεύτερο τέρμα του στο ματς, γράφοντας το 2-1, με τους δύο Αρτινούς παίκτες να συνδυάζονται όπως και στο πρώτο γκολ! Στο 73ο λεπτό, ο Σαραντίδης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή, μετά από ωραία μπαλιά, όμως το τελείωμά του ήταν άτσαλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά στο 83ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Μαυρίδη, ο Μακρίδης πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως δε βρέθηκε κάποιος στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στον υπολειπόμενο χρόνο, η Αναγέννηση αν και πιέστηκε, κράτησε το υπέρ της σκορ, με τους παίκτες της να βγάζουν ψυχή και ένταση, παίρνοντας μια πανάξια νίκη.

Διαιτητής : Πέτσας Σωτήρης (Τρικάλων)  Βοηθοί : Λεωνίδας Κων/νος (Τρικάλων) - Παπαγεωργόπουλος Παναγιώτης (Τρικάλων)  Παρατηρητής : Κουφογιάννης Δημήτρης (Φωκίδας)

Αναγέννησης Άρτας (Τζιάρρας) : Μπαλαούρας, Μπεκατώρος, Λισγάρας, Γιαλεδάκης, Παππάς (90' λ.τρ. Πάνου), Κωνσταντίνου, Μανιώτης, Ζυγκερίδης, Κορομηλάς (53' Πλαστουργός), Κυριάκης (75' Φερεντίνος), Θεοδωράκης

Πιερικός (Θεοδοσιάδης) : Μπαλάφας, Μαυρίδης, Καλαϊτζής, Γιαλαμίδης, Μακρίδης, Ιβάν, Κραγιόπουλος (61' λ.τρ. Στόιος), Κατσαβάκης (51' Φράγκος), Οικονομίκος (65' Μυρώτης), Μπαλογιάννης (51' Ματζαλακου), Σαραντίδης