Σπουδαία νίκη η Δόξα Πύρρου κόντρα στην Παναχαϊκή στην Πάτρα!

Ο τρομερός Ίλιτς έδωσε το διπλό στην Δόξα Πύρρου κόντρα στην Παναχαϊκή.

Δύο στα δύο για την ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία μετά από μία μεγάλη μάχη κόντρα στην Παναχαϊκή στην Πάτρα, πήρε μία σπουδαία νίκη με 62-66 χάρη στη ραψωδία του καταπληκτικού Λούκα Ίλιτς. Ο Σέρβος γκαρντ με 24 πόντους ήταν ο κορυφαίος της αρτινής ομάδας με τους Μπάλλα και Ξιούρα να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων.

Μετά από ένα μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο (24-21), η Παναχαϊκή σε ένα γεμάτο γήπεδο κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στο παιχνίδι και να προηγηθεί και με διψήφιες διαφορές κόντρα στην ομάδα της Άρτας, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην τέταρτη και τελευταία περίοδο με το σκορ στο 54-46. Εκεί τα πράγματα άλλαξαν άρδην, η Δόξα Πύρρος βελτιώθηκε, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που ήταν άστοχοι και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, και οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους σκορ 8-20 πήραν μία μεγάλη νίκη με 62-66. Αξίζει να σημειώσουμε την καθοριστική συμβολή του Σταυρόπουλου, ο οποίος πέτυχε στο τέλος 5 κρίσιμους πόντους και κυρίως το καθοριστικό τρίποντο με το οποίο η αρτινή ομάδα έκανε το 58-63.

Την επόμενη αγωνιστική, η Δόξα Πύρρου αγωνίζεται ξανά εκτός έδρας κόντρα στον ΣΚ Ιωάννινα, ο οποίος αγωνίζεται την Τετάρτη εκτός έδρας στην Πάτρα με τον Προμηθέα.

Διαιτητές: Κηπώσης - Τσουρή - Γεωργόπουλος

Δεκάλεπτα: 24-21, 13-7, 17-18, 8-20

Παναχαϊκή (Καλλιγάς): Γκόβας 15(2), Μοσχοβάκης 5(1), Γιαννικόπουλος 6, Μπαλής 9, Καλογιάννης, Νικολάου 14(1), Μανωλάκης 2, Σάλαϊ 11, Βανδώρος, Αργυρόπουλος

AE Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ίλιτς 24, Μπάλλας 12, Ξιούρας 11(1), Θώδης 7(1), Ιωαννίδης 4(1), Γυφτοκώστας 3(1), Σταυρόπουλος 5(1), Δόνος