Σπουδαία νίκη για τον Παναγροτικό μέσα στην Αγία Παρασκευή

Μεγάλη νίκη πέτυχε στο ντέρμπι κορυφής κόντρα στην Ολυμπιάδα ο Παναγροτικός, και αύξησε τη διαφορά του από τη δεύτερη θέση.

Μεγάλο ντέρμπι περιελάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της Β' κατηγορίας, με τον Παναγροτικό να επικρατεί μέσα στην Αγία Παρασκευή της Ολυμπιάδας, με 1-2, και να παίρνει πλέον σαφές προβάδισμα για την απευθείας άνοδο στην Α' κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες είχαν από ένα φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον Παναγροτικό να έχει την πρώτη μεγάλη φάση στο 11', με το Θοδωρή Γείτονα να βγαίνει φάτσα με το Λάμπρου, που με διπλή προσπάθεια το νίκησε. Παπαγιάννης και Γείτονας είχαν από μία άστοχη προσπάθεια μέχρι το 20', ενώ η κεφαλιά του Χαλάστρα από φάουλ του Γείτονα έφυγε επίσης άουτ, στο 38ο λεπτό. Στο 40ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ σε κόντρα επίθεση, με τον Κώστα Γεωργάρα να βρίσκει το Γείτονα, που και πάλι όμως είδε το Λάμπρου να του λέει "όχι". Τελικά, στο 44ο λεπτό, ο Άγιος πέτυχε γκολ σε κομβικό σημείο, όταν από σέντρα του Στάθη Γείτονα, ο Χαλάστρας αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά, κρεμώντας το Λάμπρου για το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Ολυμπιάδα μπήκε δυνατά και μόλις στο 1ο λεπτό είχε μεγάλη φάση διαρκείας στα καρέ του Παναγροτικού, που κατέληξε σε προσπάθεια του Δήμου που σταμάτησε πάνω στη γραμμή από την άμυνα. Στο 51ο λεπτό, ο Άγιος είχε καλή φάση για το 0-2, όμως το σουτ του Γκίκα έφυγε λίγο άουτ, για να φέρει δύο λεπτά μετά το ματς στα ίσα η Ουμπιάδα, όταν από γύρισμα του Σερβετά, ο Δήμος με γυριστό σουτ, έγραψε το 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού ο Παναγροτικός στο 55' ανέκτησε το προβάδισμα, όταν ο Χαλάσρας πάτησε στον Γκίκα και εκείνος με σουτ με τη μία έστειλε την μπάλα στη γωνιά του Λάμπρου, για το 1-2. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν με την εμπειρία τους το αποτέλεσμα, έχοντας μάλιστα ευκαιρίες με τους Λάμπρο Γεωργάρα, Λάζαρο και Γείτονα να κλειδώσουν τη νίκη, με το Λάμπρου όμως να κρατά την ομάδα του στο παιχνίδι, όμως το 1-2 να παραμένει υπέρ του Παναγροτικού μέχρι τέλους.

Περισσότερα για το ματς, στο βίντεο του artagoal.gr με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές της αναμέτρησης, που θα ανέβει αργότερα.

Διαιτητής : Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί : Παπανίκος Βαγγέλης - Δημητρόπουλος Γιάννης

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Βέτσιος-Δήμος) : Λάμπρου, Λεκάνης (75' Αγγέλης), Σερβετάς, Λιώλης, Παπακώστας, Τσιρώνης, Πανής (54' Χαρπαντίδης), Παππάς (83' Λιόλιος), Κούσης (62' Γώτας), Δήμος, Παπαγιάννης

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος) : Νάσιος, Θάνης (65' Τσάτσος), Μπότσαρης, Γείτονας Στ., Νταλάκας, Μένα, Γεωργάρας Λ. (85' Τσοκανάς), Χαλάστρας (90' Μυφταράι), Γείτονας Θ., Γκίκας, Γεωργάρας Κ. (76' Λάζαρος)