Σπουδαία νίκη για το Νεοχώρι κόντρα στη Γραμμενίτσα

Μεγάλη νίκη για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου, που επικράτησε της Προοδευτικής με 3-0 και την προσπέρασε στη βαθμολογία.

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αχιλλέας στην έδρα του κόντρα στην Προοδευτική, την οποία και άφησε πίσω στη βαθμολογία, πλησιάζοντας στη γραμμή των μπαράζ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι με την ήττα αυτή υποχώρησαν και πάλι κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Στο 5ο λεπτό, σουτ του Στόγια έδιωξε δύσκολα ο Νάκος, ενώ πέντε λεπτά μετά, η Προοδευτική ειχε σουτ του Τσιγαρίδα έπειτα από πάσα του Κουτσούμπα που έφυγε άουτ. Στο 15' κόρνερ του Κωσταδήμα έδιωξε δύσκολα ο Νάκος σε νέο κόρνερ, από το οποίο ο Βούλγαρης πήρε την κεφαλιά όμως έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στο 21', οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη φάση να προηγηθούν, όταν από κάθετη πάσα του Κουτσούμπα, ο Τσιγαρίδας σούταρε με την μπάλα όμως να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 32' ήρθε η φάση που έκρινε ίσως το ματς, όταν σε γέμισμα, ο Νάκος βγήκε και συγκρούστηκε με τον Κωσταδήμα, με τον πρώτο σκόρερ της κατηγορίας να σωριάζεται στο έδαφος σοβαρά τραυματίας στην ωμοπλάτη (διακομίστηκε στο νοσοκομείο), με το artagoal.gr να εύχεται στο Χάρη γρήγορη ανάρρωση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Κολιός σούταρε με τον Κακιώνη να σταματά την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα με το χέρι, αντικρίζοντας την κόκκινη κάρτα. Στο πέναλτι, ο Βούλγαρης ευστόχησε γράφοντας το 1-0. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, ο Κολιός είχε ακόμη ένα σουτ που έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Κάτσινος είχε μόλις στο πρώτο λεπτό ένα πλασέ που έφυγε άουτ. Στο 62ο λεπτό, ο Βούλγαρης πήρε την κεφαλιά από φάουλ όμως αστόχησε, ενώ πέντε λεπτά μετά, ο Ρίζος έφτασε κοντά στην ισοφάριση για την Προδοευτική, όμως σούταρε λίγο άουτ. Στο 70' ήρθε το 2-0 για τον Αχιλλέα, όταν ο Αρτενις έκλεψε την μπάλα και μοίρασε στον Κολιό που από κοντά δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Οι νικητές έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους στο 87ο λεπτό, όταν σε αναμπουμπούλα στην άμυνα της Γραμμενίτσας, η μπάλα στρώθηκε στο Βούλγαρη που με κοντινό σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, και έγραψε το 3-0. Ένα λεπτό πριν τα 90' μάλιστα, λίγο έλειψε να έρθει και τέταρτο γκολ, όταν ο Νάτσιος βγήκε απέναντι από το Νάκο, ο οποίος όμως του αρνήθηκε το γκολ, με τους γηπεδούχους ωστόσο να παίρνουν ένα σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Μάνος Δημήτρης

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης (46' Πάνος), Κολιός (85' Ανδρέας), Κοστρένι, Στόγια, Νάτσιος, Τσέλα, Βούλγαρης, Λούκα, Κωσταδήμας (35' λ.τρ. Δήμου), Αρτένις (85' Τολιάκης)

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Νάκος, Σκορίλας, Κακιώνης, Βαλίλης, Ντάκουλας (64' Κολιός Κ.), Τζιότζιος, Ρίζος, Νάτσιος, Τσαρακλημάνης, Τσιγαρίδας, Κουτσούμπας (46' Κάτσινος)