Σπουδαία φιλική νίκη της Αναγέννησης, επί του Θεσπρωτού

Σημαντική νίκη, με 2-1, κόντρα στο Θεσπρωτό, ομάδα ανώτερης κατηγορίας, σημείωσε η Αναγέννηση, στο Δημοτικό Στάδιο.

Ακόμα μια ελπιδοφόρα εμφάνιση σημείωσε η Αναγέννηση, που επικράτησε σε φιλικό ματς του Θεσπρωτού, με 2-1. Η Αναγέννηση απείλησε πρώτη στο ματς, με το Σκανδάλη στο 8ο λεπτό να περνάει ωραία κάθετη μπαλιά στον Παπαρούνα, που όμως δεν μπόρεσε να κάνει κοντρόλ, προ του Κινάλη και έχασε την ευκαιρία. Παρόμοια φάση είχε η Αναγέννηση στο 16ο λεπτό με τον Παπακίτσο, για να έρθει τελικά το 1-0 στο 22ο λεπτό, όταν από γέμισμα του Πατσιούρα και αδράνεια της άμυνας, ο Παπαρούνας βρέθηκε σε θέση για γκολ, και δε λάθεψε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ο Θεσπρωτός φάνηκε για πρώτη φορά επιθετικά, στο 26ο λεπτό, με το Γώγο να δοκιμάζει ωραίο σουτ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στον υπολειπόμενο χρόνο δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με την Αναγέννηση να βγαίνει με περισσότερες αξιώσεις στην επίθεση, και να παρουσιάζει πολύ αισιόδοξη εικόνα.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν απειλητικά στο γήπεδο, και στο 47ο λεπτό, ο Πατσέκο σέντραρε και ο Μποτόσο από κοντά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ότι δεν κατάφερε ο Θεσπρωτός το κατάφερε η Αναγέννηση, διπλασιάζοντας τα τέρματά της, με φοβερή ενέργεια του Μπότσαρη, που έκανε την κούρσα από αριστερά, και με διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία, έγραψε με θαυμάσιο γκολ, το 2-0. Ένα λεπτό αργότερα, ο Θεσπρωτός πλησίασε το γκολ, όμως ο Παππάς νίκησε τον Πατσέκο που βρέθηκε σε θέση τετ α τετ. Η Αναγέννηση που πίεζε και έβγαζε ενέργεια στο γήπεδο, έφτασε κοντά στο γκολ στο 61', με το Σχισμένο να σημαδεύει λίγο άουτ, μετά από κόρνερ του Χούσου. Όσο περνούσε η ώρα, ο Θεσπρωτός έψαχνε το γκολ, και στο 71ο λεπτό, ο Κωνσταντίνου σημάδεψε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 74', ο Παππάς σταμάτησε σε νέο τετ α τετ το Φερνάντο Κόστα, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μήτσιος με τη σειρά του νίκησε σε τρίτη φάση τετ α τετ, αυτή τη φορά τον Πατσέκο. Στο 85', οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ένα γκολ που σίγουρα άξιζαν, όταν στην κόντρα ο Πατσέκο έσπασε στο Γώγο, που από κοντά μείωσε σε 2-1. Η "Α" θα μπορούσε να ανακτήσει το προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Ροβίνας στο 90ο λεπτό δεν κατάφερε από θέση τετ α τετ να σκοράρει. Στα τελευταία λεπτά, το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με την Αναγέννηση, για ακόμα ένα φιλικό ματς, να επικρατεί ομάδας, ανώτερης κατηγορίας, πράγμα που είναι άκρως ενθαρρυντικό ενόψει της έναρξης του Πρωταθλήματος σε δύο εβδομάδες.

Διαιτητής: Αθανασίου Χαράλαμπος  Βοηθοί: Σαρλής Χρήστος - Βατός Παναγιώτης

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Πατσιούρας, Παπαρούνης, Φωλίνας, Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Κόλινς, Παπαρούνας, Χούσος, Σιδηρόπουλος, Σκανδάλης, Παπακίτσος Δ.
έπαιξαν και οι : Παπακίτσος Αλ., Καλούδης, Γκολάκου, Παππάς, Μπόκος Γ., Μήτσιος, Ροβίνας, Μπότσαρης, Αρτέμης, Μαλτέζος

Θεσπρωτός (Ρότσα) : Κινάλης, Γώγος, Ζιώγας, Ζούρκος, Κατίδης, Κατσής, Κωνσταντίνου, Ντόκο, Μπίκας, Σταυρίδης, Ραμίρεζ
έπαιξαν και οι : Πατσέκο, Γκρανσιέρ, Φερνάντο Κόστο, Μποτόσο, Κοντοές, Καμμένης, Καρδάνης, Κολιοφούκας

Φωτορεπορτάζ από τη φιλική αναμέτρηση ΕΔΩ.

Θα ακολουθήσει βίντεο με τα στιγμιότυπα, αλλά και δηλώσεις των πρωταγωνιστών.