Σημαντικός βαθμός στην Κηφισιά για τον Καραϊσκάκη!

Χωρίς τέρματα έληξε το ματς του Καραϊσκάκη, κόντρα στην Κηφισιά, με την αρτινή ομάδα να παίρνει έναν πολύτιμο βαθμό.

Για τρίτο σερί ματς μένει αήττητος ο Καραϊσκάκης, με τον Κώστα Φραντζέσκο στον πάγκο, αυτή τη φορά, μένοντας στο 0-0 στην έδρα της Κηφισιάς. Η αρτινή ομάδα με το βαθμό αυτό, έκανε ένα ακόμα θετικό βήμα, μένοντας στο κυνήγι της Ρόδου, που βρίσκεται μπροστά της, πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ φάνηκε για ακόμα μια φορά, πόσο κακό έκανε η απρόσμενη εντός έδρας ήττα από τη Ζάκυνθο. Στο σημερινό ματς, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, και στο 3ο λεπτό, είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Σόουζα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Βαζ. Στο 12ο λεπτό, ο Γιαννιώτης ανέτρεψε τον Τεττέι, όμως ο Λάζαρεβς με εξαιρετική απόκρουση στη δεξιά του γωνία, κράτησε το "μηδέν" απέναντι στο Βαζ που εκτέλεσε το πέναλτι. Στη συνέχεια, ο Καραϊσκάκης ισορρόπησε το ματς, και είχε μια τελική με τον Κορέλα στο 35ο λεπτό, για να χάσει σημαντική ευκαιρία στο 44ο λεπτό, όταν μετά από φάουλ στην περιοχή της Κηφισιάς, υπήρξε αναστάτωση, ο Μίλιτς σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, όμως την κεφαλιά του σταμάτησε σωτήρια στη γραμμή αμυνόμενος, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, το φαλτσαριστό σουτ του Κλιγγόπουλου, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αναγνωστόπουλος.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε, με τον Καραϊσκάκη να αμύνεται σωστά, όμως να μην απειλεί ιδιαίτερα, πέραν ενός σουτ του Μίλιτς, που μπλόκαρε εύκολα ο Αναγνωστόπουλος. Οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους που είχαν την κατοχή, είχαν καλές στιγμές με τον Καλλέργη να σουτάρει λίγο άουτ, στο 51ο λεπτό, καθώς και με τον Τετέι, οι κεφαλιές (77', 92') του οποίου όμως σταμάτησαν στον πολύ σταθερό Λάζαρεβς. Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι τέλους, και ο Καραϊσκάκης επιστρέφει στην Άρτα, με το βαθμό, δείχνοντας για τρίτο σερί ματς, πως αποκτά ταυτότητα στο παιχνίδι του, όντας δυσκολοκατάβλητος για τους αντιπάλους του, ένα απαραίτητο συστατικό για κάθε ομάδα που κυνηγά την παραμονή της στην κατηγορία.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)  Βοηθοί: Αναστασάκης (Χανίων) - Κομισοπούλου (Χανίων)  4ος: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Κηφισιά (Ελευθερόπουλος): Αναγνωστόπουλος, Να, Αρτυματάς, Γκότοβος, Μουστάκης, Παπασάββας (86' Παλασέφσκι), Οικονομίδης (46' Ντοριβάλ), Βαζ, Καλλέργης (75' Καραγκούνης), Τεττέι, Σόουζα (61' Κουιρουκίδης)

Καραϊσκάκης (Φραντζέσκος): Λαζάρεβς, Πριόνας, Τάμπας, Γιαννιώτης, Κλιγγόπουλος, Φαν Ίπερεν, Ναζίμ (62' Πέδρο Ενρίκε), Κορέλας (82' Ζιώβας), Βαφειάδης (82' Γαλεάδης), Μίλιτς, Νταλακούρας (57' Κρισμάρεβιτς)