Σημαντικό "διπλό" κόντρα στην ΑΕΚΠ για τη Ράχη (pics)

Ένα πολύ σημαντικό τρίποντο πήρε κόντρα στην ΑΕΚΠ, ο Αίας Ράχης, επικρατώντας με 1-3.

Το καλύτερο δώρο, στον εορτάζοντα προπονητή τους, Γιάννη Κοσμά, έκαναν οι παίκτης του Αίαντα Ράχης, που επικράτησαν των Κιρκιζατών Πλησιών, με 1-3. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 9ο λεπτό, όταν ο Δόσης κοντραρίστηκε από κοντά και κέρδισε κόρνερ, από το οποίο, ο Κορέλης με ωραίο διαγώνιο σουτ, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Παπαχαρίση, για το 0-1. Στο 18ο λεπτό, και πάλι ο Κορέλης βρήκε δίχτυα, με πολύ ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο Παπαχαρίσης ήταν λίγο έξω από την εστία και γράφοντας το 0-2. Οι Κιρκιζάτες προσπάθησαν να ανακάμψουν, όμως δυσκολεύονταν να φτιάξουν φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, με την έλλειψη καθαρού επιθετικού στο ρόστερ, από το καλοκαίρι, να είναι εμφανής. Στο 41ο λεπτό, ο Νικοπολίδης δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, ο προωθημένος Νάκης πήρε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη, οι τυπικά γηπεδούχοι (το ματς διεξήχθη στον Καλόβατο), κατάφεραν να ξαναμπούν νωρίς στο παιχνίδι, όταν ο νεαρός Μπέλλος βρέθηκε σε καλή θέση και σκόραρε με δυνατό σουτ, για το 1-2. Το γκολ αυτό δεν το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚΠ, με τον Αίαντα μάλιστα, να φτάνει με τη σειρά του κοντά σε τρίτο γκολ στο 60ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση πλάγιου, ο Δόσης έφυγε από τα πλάγια σε θέση τετ α τετ, όμως το πλασέ του βρήκε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Η ΑΕΚΠ προσπάθησε να ανεβάσει την πίεσή της και είχε ένα καλό σουτ με τον Τσίρο που έφυγε άουτ, ενώ και η Ράχη με τη σειρά της, είχε ακόμα μια καλή στιγμή, με τον Πλακιά να σουτάρει λίγο έξω από την εστία του Παπαχαρίση. Όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαιναν στο γήπεδο, και στην τελευταία φάση του ματς, την απουσία της άμυνας εκμεταλλεύτηκε ο ταχύτατος Αντωνίου, που έφυγε απέναντι από τον Παπαχαρίση και κέρασε για την ονομαστική του εορτή, σερβίροντας έτοιμο το τελικό 1-3 στον επερχόμενο Πλακιά, που σφράγισε ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την ομάδα του.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Μαζαράκος Νίκος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΕ Κιρκιζατών Πλησιών (Παππάς) : Παπαχαρίσης, Χαϊντάρι, Κωνσταντίνου (66' Σιαφάκας), Νάκης, Μανιφάβας, Μεγαδούκας (80' Σερέτης), Ξυλογιάννης, Βασιλάκης, Νικοπολίδης, Τσίρος, Μπέλλος

Αίας Ράχης (Κοσμάς) : Γεωργάκης, Ευαγγέλου Σ., Καλαμπαλίκης, Σιαπάτης (60' Ρώσσος), Αβραμίδης, Πλακιάς, Τομουτζόγλου (60' Θάνος), Ευαγγέλου Κ., Κορέλης, Κοτρότσιος (46' Αντωνίου), Δόσης (62' Τόλης)